Do budoucna se plánuje zrušení platebních karet a jejich přenesení do mobilních telefonů (tedy do digitální formy) a dále také zrušení klasických platebních terminálů kvůli jejich neekonomičnosti.
Je to jeden z nevyhnutelných kroků v rámci digitalizace v nakupování, který se dřív nebo později zavede i u nás.
Jak by fungovaly digitální platební karty a jak bychom platili bez terminálů?
Věřím, že tuto variantu znají téměř všichni. Jelikož se s ní setkáváme již dnes. Pomocí aplikace si platební kartu nahrajete do telefonu a k platebnímu terminálu přikládáte mobilní telefon.
Bez terminálů bychom platili pomocí aplikace, která umožňuje všem uživatelům okamžité platby. Obchodník i zákazník by měli nainstalovanou aplikaci a platba by se prováděla přiložením mobilního telefonu na zařízení (tablet nebo mobilní telefon) obchodníka. Platba by proběhla pomocí funkce NFC. Na tomto principu funguje placení mobilem již dnes.
Dnes se částečně s variantou platby bez terminálu – za pomoci QR kódu (skrze mobilní telefon) můžeme občas setkat na trzích. Obchodník má vyvěšený QR kód, který vy naskenujete pomocí vaší internetové banky zvolíte částku, kterou chcete zaplatit a odešlete platbu. Nicméně tento způsob placení na trzích je aktuálně dostupný pouze pro majitele účtů u bank, které umožňují okamžitou platbu a také s bankovnictvím v mobilu.
Nová aplikace by umožnila placení všem zákazníkům i bez bankovnictví v mobilu a bez podpory okamžitých plateb.
Zdroj: pixabay.com
Proč o tom vydavatelé karet a obchodníci uvažují?
Za vším hledejme úspory. V případě platebních karet se jedná o redukci plastových kartiček, které mnohdy lidé ani nepoužívají a tím šetření našeho životního prostředí.
V případě zrušení platebních terminálů se jedná čistě o ekonomické úspory. Obchodníci za terminály a také za samotné platby kartou platí nemalé sumy a pokud je možné zvolit úspornější variantu, tak se jí mnohdy nebrání. Již dnes je zcela běžné, že spousta obchodníků platbu kartou neumožňuje a vy můžete zaplatit pouze v hotovosti. Takovým obchodníkům by to otevřelo nové možnosti pro „digitální“ placení.
Zdroj: pixabay.com
Je možné to zavést už teď?
Podle mého názoru by to bylo možné především u mladých lidí a lidí, kteří digitální nástroje používají už teď. Nicméně mezi velmi oblíbené platby patří stále hotovostní platba a také máme stále mnoho občanů, kteří tyto formy vůbec nepodporují. Myslím si, že do budoucna budeme tyto možnosti kombinovat.
Jídelní lístek s QR
Dovedete si představit, že by jídelní lístek obsahoval kromě informace o ceně také QR kód na zaplacení? Když se zamyslíte, ulehčilo by vám to placení? Pokud by aplikace umožnila sčítání položek, tak by to mohlo získat na oblibě. Mně samotné by se to líbilo moc.
Pokud bychom přešli na toto bezhotovostní placení a již by nebyla možnost platit hotovostně, tak by v budoucnu nebylo potřeba tolik číšníků, respektive jejich náplní práce by již nebylo kasírování peněz.
Zdroj: pixabay.com
Aplikace Qerko
V dnešní době již existuje podobná bezhotovostní aplikace s názvem Qerko. Nejvíce se s ní můžeme setkat v restauracích.
Zdroj: qerko.com
Hosté musí mít ve svém mobilu nainstalovanou aplikaci, pomocí které zaplatí útratu. QR kód pro daný stůl je většinou na stole. V aplikaci jej načtete a poté zvolíte, co konkrétně chcete platit – celý účet nebo jen „svou“ část, pokud se o útratu s někým dělíte.
Další informace o této aplikaci se můžete dozvědět na oficiálních stránkách https://www.qerko.com/cs.
Zdroj: qerko.com
Kam dál?
Více o digitalizaci v nakupovaní:
- Mé největší objevy v digitalizaci nákupním světě, které mi ulehčují život – inspirace pro jiné
- Účtenky z obchodu a digitalizace v oblasti nakupování
Více o kompetencích budoucnosti:
Další témata:
Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem