Udržitelnost – opravy oblečení

Kolem sebe vidím spoustu lidí, kteří při sebemenší závadě vyhazují oblečení. Otázka je, proč? Vždyť se většinou dá opravit a využívat dál.

Pojďte se se mnou podívat na nejjednodušší opravy, které zvládne doma každý.

Co k opravám potřebujete?

V mnoha případech postačí jehla a nit. Někdy se vyplatí mít více barevných nití, abyste mohli zvolit barvu nitě podle barvy látky opravovaného oblečení. Není to však nutností. Existuje mnoho způsobů, jak nit skrýt.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Odžmolkování

Máte žmolky na oblečení? Jednou z nejjednodušších variant, jak může vaše oblečení získat znovu nový vzhled je odžmolkování.

Na internetu naleznete spoustu rad, jak se žmolků zbavit. Pro mě je však nejjednodušší varianta použití žmolkovače (přístroje na odstranění žmolků).

Zdroj: pixabay.com

Přišití ztraceného knoflíku

Další nejjednodušší opravou je přišití ztraceného knoflíku. Některé oblečení má na cedulce přišitý náhradní knoflík, který si můžete schovat na pozdější použití – což vřele doporučuji. Nový knoflík můžete pořídit v galanterii. Poslední možností je, že doma vlastníte (vy nebo kdokoli z rodiny a známých) pěknou sbírku knoflíků a vy máte možnosti si tam nějaký nejvíce podobný vybrat.

Pokud se však jedná o specifický knoflík, je zde i možnost, že vyměníte všechny ostatní knoflíky za nové a tím docílíte, že budou všechny stejné. Staré knoflíky si nezapomeňte schovat, mohou se vám do budoucna hodit.

Pinterest – jak přišít knoflík

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zašití dírky

Dírka se objeví za život snad každému. A kdo dírky nemá, tak nenosí pořádně svoje oblečení (řečeno s nadsázkou). Způsobů, jak dírky zašít je mnoho. V internetové době naleznete spoustu video návodů, jak zašívat dírky nebo jak sešívat k sobě dva kusy látky apod. Inspirujte se, který způsob je ten pravý pro vás.

Sešití dvou kusů látek k sobě

Určitě znáte ten pocit, kdy se vám udělá díra ve švu nebo se vám udělá „rozparek“ na rukávu či tričku.

Můj nejčastější způsob této opravy můžete vidět na následujícím videu.

Pinterest – jak sešít u rukávu dvě látky k sobě

Zkracování kalhot

Zkracování kalhot patří již ke složitějším opravám nebo spíš úpravám. Existuje však několik způsobů, jak zkrátit kalhoty. Každý si vybere ten svůj.

Pinterest – zkracování kalhot 1

Pinterest – zkracování kalhot 2

Pinterest – zkracování kalhot 3

Zdroj obrázku: pixabay.com

Jakou opravu jsem naposledy dělala já?

V poslední době jsem opravovala dětského maňáska. Je to oprava, která mi zabrala asi 10 minut a dělá mi neskutečnou radost. I když se nejedná o oblečení. Pro někoho to bude jednoduchá oprava, která nestojí za zmínku, ale pro někoho to bude inspirace, že i malé opravy za to stojí.

Zdroj: fotky vlastní, koláž vytvořena pomocí photocard.ai

Maličké opravy a velkým efektem jsou mé oblíbené. Jediné, co na ně potřebujete je čas. Vyčlenit si čas a oblečení dát nový život. Jaké opravy máte rádi a děláte je pravidelně? Nebo naopak, které opravy už neděláte?

Úvodní obrázek: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.