Návod na ušití čepice včetně střihu

Máte doma nepotřené oblečení? Můžete si z něj ušít třeba čepičku.

Nejlépe se šijí čepice pro malé děti, ale pokud máte větší kus látky, tak zvládnete hravě vytvořit i čepici pro dospělého.

V šití jsem samouk amatér, a tak věřím, že s trochou zručnosti si čepičku zvládne udělat každý, a to i bez šicího stroje.

Co budete potřebovat?

Na střih: tužku, papír a nůžky

Na čepičku: látku nebo nějaké staré oblečení, jehlu nebo stroj a nitě

Jak si udělat střih?

Nejjednodušší je vytvořit šablonu/střih podle již existující čepice. Tímto způsobem jsem to dělala já. Vzala jsem aktuálně pasující čepičku a z ní si vytvořila papírovou šablonu.

Vzorová čepička, tričko jako látka na čepičku

Čepičku jsem přeložila na půl a obkreslila ji na také napůl přeložený papír (na přečtené noviny). Tímto způsobem vznikne symetrická šablona. Vzniklou šablonu jsem vystřihla. To je vše.

Postup, jak čepičku ušít

  1. První je potřeba obkreslit střih na látku a poté vystřihnout. Já jsem pracovala s látkou z trička, takže jsem šablonu obkreslila tak, abych využila spodní lem trička a z něj vznikl lem čepičky. Tím jsem si ušetřila hodně práce. Potřebujete celkem 2 kusy látky.
  2. Po vystřižení jsem každý kus látky přehnula napůl bych sešila záševky (na obrázku je to ta část ve tvaru písmene V).
  3. Sešila jsem záševky.
  4. Dva kusy látky jsem dala na sebe rubovou stranu ven a sešila čepičku kolem dokola. Pokud máte stroj a overlock, použijte ten. Já jsem sešila klasickým stehem, neobroubený lem bude uvnitř čepičky a ničemu tam nebude vadit.
  5. Nakonec stačilo odstřihnout přebytečnou látku.

Čepička byla ušitá asi během 10 minut, střih trval asi 5 minut. Je to pravdu velká rychlovka.

Celý fotopostup

Na vlně upcyklace

Už jste četli náš článek Upcyklace oblečení – nový trend nebo doména našich babiček? Upcyklace oblečení, tedy jak ze starého nevyužitého kousku udělat zase nový, je dnes velký trend.

Na miminka se šije nejlépe, jelikož nepotřebujete mnoho látky. Čepice jsou další věc, na kterou nespotřebujete moc látky. Pokud jste do nich nadšenec, tak si schovávejte hezké kousky, uložte si náš článek a na podzim si můžete šatník obohatit vlastní čepicí.

Šijete ze starého oblečení nějaké nové věci? Určitě je s námi nasdílejte a inspirujme se vzájemně.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.