Upcyklace oblečení – nový trend nebo doména našich babiček

Určitě jste slyšeli o trendu upcyklace oblečení – ze starých kousků, které máte ve skříni si vytvoříte nové.

Definice upcyklace

V dnešní době se upcyklaci věnuje stále více lidí, a to v mnoha směrech – v módě, v domácnosti apod.

Jedna z mnoha definic na internetu říká, že je to proces přeměny starých a nepotřebných produktů a jiné produkty s vyšší kvalitou nebo jinou hodnotou, než jako měl původní výrobek, a to zároveň zlepšuje kvalitu životního prostředí (https://www.organikk.cz/blog/upcyklace/, únor 2024)

Trend nebo zastaralá metoda

Možná stojí za to se zamyslet, jak to dělaly naše babičky v minulém století? Mnoho věcí nebylo dostupných, nedalo se vše koupit jako dnes, a tak vlastně naše babičky byly nucené upcyklovat. V té době se tomu tak neříkalo. Upcyklace byla jejich doména.

Móda v té době byla udržitelnější. Neexistovalo něco jako fast fashion nebo dokonce ultra fast fashion. O tom si můžete přečíst v předchozím článku: Co je fast fashion, ultra fast fashion a slow fashion

Proč je dobré upcyklovat

Upcyklace je nedílnou součástí ochrany životního prostředí. Tím, že upcyklujete, tak pomáháte šetřit životní prostředí.

Už jen pokud si pořídíte oblečení z druhé ruky a víte, že jej třeba později budete přetvářet na lepší nositelnější variantu, nebo si můžete přetvořit kousky z vlastního šatníku.

Výroba džínů a ekologická stopa

Zajímává je upcyklace džínů. Jelikož je to pevný materiál, dá se využít na mnoho výrobků. Dají se z nich vytvořit nové kalhoty nebo třeba očalounit staré křeslo.

Kromě výhod tohoto materiálu to má i své ekologické nevýhody. Podle OSN je k vypěstování bavlny pro výrobu jedněch džínů zapotřebí 10 000 litrů vody. Značka Levi’s odhaduje, že se při výrobě jedněch džínů uvolní 33,4 kg (73,6 lb) CO2 – což je ekvivalent jízdy autem na vzdálenost téměř 1000 km. Někdo by mohl říci, že je to ekologická katastrofa, ale pokud tyto džíny slouží desítky let (nejdříve jako džíny a později jako třeba čalounění), tak se negativní ekologická stopa s každým dalším rokem používání snižuje…

Je tedy důležité říci, že pokud oblečení, které doma máte využíváte, opravujete nebo předěláváte na zcela jiné, tak i kousky koupené ve fast fashion nemusí být nejhorší.

Upcyklace oblečení na děti

Jedna z nejjednodušších cest upcyklace, je šití na děti. Je to z důvodu, že na jejich oblečení spotřebujete přeci jen méně materiálu. Takže stačí otevřít skříň dospělých a toto větší oblečení přetvářet na maličké. Budete tak mít originální kousky pro vašeho prcka.

Je upcyklace součástí vašeho života? Líbí se vám tento styl?

Kam dál?: Upcyklace tepláků a trička na jarní soupravu pro miminko

Úvodní obrázek: pixabay.com


2 thoughts on “Upcyklace oblečení – nový trend nebo doména našich babiček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.