7 dobrých rad pro velikonoční mytí oken

Předvelikonoční období je čas velkého gruntování, kdy si mnoho z nás přeje mít domov nejenom čistý a uklizený, ale i plný jarního světla, které nejlépe proniká právě skrze dokonale čistá okna. Aby vám to šlo lépe, máme tu pro vás pár tipů.

1) Začněte se záclonami nebo žaluziemi

Než se pustíte do čištění samotných oken, je důležité nezapomenout na záclony nebo žaluzie, podle toho co vaše okna zastiňuje. Ty mohou být domovem pro prach a nečistoty, které pak mohou kontaminovat právě umytá okna.

Zatímco záclony dáte do pračky, vertikální žaluzie, ač jsou vizuálně velmi podobné, mohou být vyrobeny z různých materiálů jako je polyester, sklotextil, žakár s bavlnou nebo lnem, nebo i napařený hliník na polyester. Většinou výrobci tkaných žaluzií odrazují od mytí těchto výrobků ve vodě, aby se nesmyla ochranná impregnace.

Žaluzie jsou často ošetřeny speciálními směsmi, které je chrání proti vyblednutí, pomáhají udržovat jejich tvar a disponují antibakteriálními a antistatickými vlastnostmi, snižujícími usazování prachu. Pokud si nejste jisti, zda se to týká i vašich žaluzií, neváhejte se poradit s odborníky zde.

Přesto je možné žaluzie zbavit prachu pomocí vysavače, a kde to situace dovoluje, je efektivní využít prachovku nebo vlhký hadr. Jako alternativu lze zvolit chemické čištění nebo čištění parou. Před začátkem mytí oken se ujistěte, že jsou žaluzie dokonale čisté, aby se předešlo opětovnému zanesení čistého skla prachem.

2) Přírodní čisticí prostředky

K mytí oken není nutné používat agresivní chemické přípravky. Domácí směs vody, octa a trochu mýdla může být stejně účinná a šetrnější k životnímu prostředí. Tento přírodní čistič nejen že dokonale vyčistí vaše okna, ale zároveň nezanechá na rukou nepříjemné chemické zbytky. Pro aplikaci použijte rozprašovač a poté okno omyjte a vyleštěte pomocí měkkého hadru nebo stěrky.

3) Použijte stěrku na sklo

Pro dosažení bezšmouhového vzhledu je stěrka na sklo neocenitelným pomocníkem. Důležité je stěrku pravidelně otírat do sucha, aby nedocházelo k přenosu vody a nečistot z jedné části okna na druhou. Stěrka pomáhá efektivně odstranit vodu z povrchu skla a zanechává za sebou čistý a lesklý povrch bez zbytků.

4) Detaily dělají rozdíl

Nezapomínejte na okraje a rohy oken, kde se často hromadí nečistoty a voda. Po umytí okenních tabulek použijte suchý hadr nebo houbičku k důkladnému otření těchto často opomíjených míst. Pokud narazíte na obtížné skvrny nebo nálepky, zkuste je odstranit pomocí alkoholu nebo negelové zubní pasty pro jemné vyleštění.

Péče o okenní rámy a parapety

K oknům patří také na rámy a parapety oken. I tyto části mohou akumulovat prach a špínu, která může negativně ovlivnit celkový vzhled vašich oken. Na rámy a parapety použijte jiný hadr. Čistotu rámům pak dá vlhký hadr a případně mírný čisticí prostředek k odstranění nečistot z rámu a parapetu. Výsledkem bude kompletně čisté okno. Otázku, zda na dřevěná okna a plastová okna používat stejné čisticí prostředky, vám nejlépe zodpovědí specialisté.

5) Čištění horizontálních žaluzií

Pokud máte horizontální žaluzie, je klíčové je neopominout v procesu mytí oken. Čím častěji je budete ošetřovat, tím méně vám to dá práce. Žaluzie mohou být efektivně očištěny použitím směsi vody a octa. Stačí hadr namočit do této směsi a přejíždět každou lamelu zvlášť. Pro zaschlé nečistoty můžete použít starý zubní kartáček pro detailní čištění.

6) Plánování a organizace

Než se pustíte do mytí oken, je dobré si připravit veškeré potřebné pomůcky a čisticí prostředky. Tím se vyhnete zbytečnému přerušování práce a celý proces bude probíhat hladce a efektivně. Nezapomeňte také zvážit počasí – mytí oken ve slunečný den může způsobit, že čisticí prostředek na oknech rychle zaschne a zanechá šmouhy.

7) Bezpečnost především

Pokud žijete ve vícepatrovém domě a poctivě plánujete mytí oken i z vnější strany, buďte mimořádně opatrní. Okna lze otočit nebo otevřít do interiéru, větší riziko představuje mytí okenního rámu. Rozhodně nespoléhejte na rozviklanou židli nebo žebřík. Vezměte v úvahu i počasí. Silný vítr, nebo průvan dokáže pohnout oknem s neuvěřitelnou silou. Pokud trpíte závratěmi, obraťte se rovnou na profesionály, kteří tuto práci zvládnou bezpečně a efektivně.

Velikonoční mytí oken nemusí být otrava, pokud přistoupíte k úkolu organizovaně a s těmito tipy. Nejenže dosáhnete lesklých a čistých oken, které rozjasní váš domov na jarní svátky, ale zároveň si můžete práci ulehčit a dokonce si ji užít. S trochou plánování a správnými nástroji bude vaše domácnost zářit čistotou a připraveností na příchod Velikonoc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.