V rámci udržitelnosti se často setkávám s pojmy jako fast fashion, slow fashion a v poslední době dokonce slýchám pojem ultrafast fashion. Pojďme si vysvětlit, co obnášejí.
Hned na začátek musím říci, že se jedná o velmi komplexní pojmy a pokud mluvíme fast fashion, tedy zrychlené módě, tak jde jak o přístup zákazníků k této módě, tak i o přístup výrobce k výrobě samotné, dopadu na životní prostředí ale vlivu v pracovně právních vztazích.
Fast fashion
Fast fashion móda v doslovném překladu znamená rychlá móda. Je velmi levná a lehce dostupná móda vyrobená za špatných podmínek na životní prostředí a také se špatným podmínkami pro zaměstnance. Výrobce se zaměřuje na masovou výrobu oblečení a v takovém případě převažuje kvantita nad kvalitou.
Ve své podstatě se jedná o módu, která nevydrží moc dlouho, jelikož je vyrobena z nekvalitních materiálů. Dokonce může být napuštěna různými chemikáliemi. Vyrábí se v oblastech, kde je levná pracovní síla a často je to na pomezí nebo i za hranicí zákona. Nákupem takového oblečení tedy rozhodně nepodporujete domácí výrobce.
Ultrafast fashion
Jedná se o fast fashion popsanou výše. Liší se tím, že výrobci v tomto případě jsou schopni vyrobit novou kolekci v rozmezí 1-2 týdnů. V případě fast fashion se móda vyrábí několik týdnů.
Ultrafast fashion využívá k vytvoření nové kolekce umělou inteligenci. Díky ní je možné rychle a celkem spolehlivě vyhodnotit, jaký trend vzniká mezi uživateli (zákazníky) a může tak navrhnout stovky nových návrhů. Nejprve se vyrobí menší množství vytvořené kolekce, kterou výrobce zkusí vystavit na internetových stránkách a prodat. Pokud je prodej úspěšný a lidé nakupují, tak pro výrobce „ultrafast fashion“ není problém do 1-2 týdnů vyrobit poptávaný počet kusů daného oblečení.
Slow fashion
Nejedná se o opak fast fashion. Slow fashion je celostní přístup člověka, který se zaměřuje na udržitelnou módu, a to nejen v oblasti nakupování – tedy že kupujeme od lokálních výrobců, z kvalitních materiálů, s certifikáty apod. Jde také nakupování z druhé ruky, a hlavně na nakupování věcí, které opravdu potřebujeme a budeme nosit.
Jak bojovat proti fast fashion a ultrafast fashion
Jednoduše v obchodech podporující tyto směry nenakupovat. Dále (obzvlášť v těchto řetězcích) nekupovat oblečení, které využijete jen jednou. Pokud se chystáte na nějakou akci, vyzkoušejte si oblečení půjčit, ať už v půjčovně nebo od známých.
Pokud už budete v těchto obchodech nakupovat, tak každý nákup pečlivě zvažte, posuďte kvalitu, aby vám vybraná věc sloužila možná co nejdéle. V dnešní době je to docela výzva nenakupovat u prodejců s fast fashion, nicméně každá snaha se počítá.
Jak často nakupujete oblečení a volíte nákup nového oblečení nebo z druhé ruky?
Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem
One thought on “#9 Udržitelnost – co je to fast fashion, ultrafast fashion a slow fashion?”