Rozhovor s Ivanou známou jako „moje biozahrada“

Ivana Plesníková o sobě na sociálních sítích uvádí: „Návrat k udržitelnému pěstování a péči o rostliny.,🌱 RADY a TIPY do zahrady, 📖 Autorka knihy Moje biozahrada“

Řekněte čtenářům do začátku tohoto rozhovoru něco o sobě.

Zahrada vždycky byla součástí mého života. Od dětství jsem si na ni hrála, pomáhala svým rodičům a vždycky jsem byla okouzlena krásou a moudrostí přírody. Není divu, že mou profesí bylo navrhování a realizace zahrad.

Kdo všechno tvoří koncept „moje biozahrada“? Jste to pouze vy nebo vám pomáhá rodina, přátelé, … Případně, kdo má, co na starost?

Moje biozahrada je naše rodinná firma a zahrada, která se neustále buduje. Máme e-shop stejného názvu, kde nabízíme potřeby na zahradu, samozřejmě přírodní. Dcera dělá grafiku a marketing, tak je jasné, kdo má na starosti propagaci. Díky tomu jsme také sami vydali knihu Moje biozahrada vlastním nákladem. Je to naše společné dílo a všechny fotografie z knihy jsou z naší zahrady.

Jak vypadá vaše zahrada?

Na mojí zahradě pěstuji hodně bylinek, zeleninu, ovocné keře, skvělé jsou například kanadské borůvky, které nepotřebují téměř žádnou péči. Na zahradě mám také spoustu ovocných stromů, kolem kterých jsou bylinky a květiny, které lákají užitečný hmyz. Hojnost úrody dokazuje, že vůbec není potřeba používat chemické prostředky.

Jste autorkou knihy Moje biozahrada. O čem kniha je? Nalákejte čtenáře, aby měli zájem si knihu přečíst.

Knihu jsem napsala na základě toho, co klienty na zahradách nejvíc zajímalo, na co se mě nejčastěji ptali. Je to praktická příručka těch nejdůležitějších informací o pěstování a založení užitkové zahrady, plná fotografií, fotopostupů i kreseb. Snažila jsem se, aby informace v knize byly jednoduché, co nejvíce stručné a názorné. Dozvíte se v knize vše o pěstování zeleniny, co kdy a jak vysít, čím přihnojit a jak zeleninu ochránit před škůdci. Je v ní spousta receptů na výrobu hnojiv a postřiků.  Kniha je sice stručná, ale najdete v ní ty nejdůležitější informace.

Kdy vznikl nápad na vytvoření knihy a jak dlouho ji trvalo vytvořit?

Napsat knihu o zahradě mě napadlo v době, kdy jsem na zahradách pracovala a jejich majitelé se mě ptali na hodně podobné otázky. Většinou si nevěděli rady s kompostováním, zakládáním záhonů a podobně. Já mám doma spoustu knih o eko zahradách, permakultuře, přírodních zahradách, ale ani v jedné jsem nenašla ucelené informace. Proto jsem se rozhodla napsat praktickou příručku, kde bude vše důležité. Knihu jsem měla rozepsanou několik let a dát ji dohromady nám trvalo skoro celý rok.

Aktuálně je doba výsevu různých rostlin. Mnoho lidí v této době tápe, kdy a co zasadit. Máte nějaké jednoduché rady, čím se řídit, jak si zjednodušit zahradničení, pokud jsou čtenáři začátečníci?

Právě těmto začátečníkům obzvlášť doporučuji zmiňovanou knihu. V knize je také přehledný kalendář, ve kterém se dozví, co se právě vysévá, co vysazuje, kdy co sklízíme a mnoho aktuálních rad na každý měsíc.

Co pro vás znamená zahrada v zimě?

Zima je čas plánování co a kde budu vysévat a sázet. Výsadbu na záhonech je potřeba střídat, aby se nemnožili škůdci a rostliny měly dostatek živin. Během zimy pěstuji doma mikrozeleninu, je to jednoduché a velice zdravé. O pěstování mikrozeleniny jsme natočili podrobné video, které můžete najít na instagramu.

Začátkem roku se vždycky nemůžu dočkat, kdy konečně přijde jaro. V lednu plánuji, co kde vysadím a už prožívám tu zahradnickou euforii. V únoru to odstartují papriky a celer a pak už to jede.

Jaké rostliny pěstujete nejraději?

Nejraději pěstuji bylinky, jejich vůně je naprosto úžasná, nikdy nesmí chybět majoránka, bazalka, libeček nebo petržel. Česnek pěstuji skoro v celé zahradě i pod stromy, kde působí také jako ochrana před škůdci. V poslední době jsem si oblíbila pěstování různých druhů paprik, protože jsou velice nenáročné.

Mohou se s vámi čtenáři potkat, ať už fyzicky nebo online?

Plánuji pořádání kurzů přímo v naší biozahradě. Vidět zahradu a být v ní je ta nejlepší inspirace k vytvoření vlastní zahrady.

Chcete něco vzkázat čtenářům časopisu Sidonie?

Pěstujte si vlastní zeleninu, ovoce a bylinky, má to daleko větší hodnotu než si myslíte. To ani nemluvím o vitamínech a minerálech, je to balzám na duši a tělo.

 

Poznámky redaktorky:

Další odkazy:
Instagram Moje_biozahrada
Kniha Moje biozahrada
Biozahradnický kalendář (zdarma ke stažení)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.