Tři trimestry těhotenství jsou jako roční období

Na rozmanitý průběh těhotenství lze pohlížet podobně jako jednotlivé fáze roku – všechny jsou zajímavé, ale zároveň úplně jiné. Období gravidity sice dělíme pouze do tří fází, ale stejně jako se v průběhu ročních období mění tvář přírody, přizpůsobuje se i tělo matky. Čím se trimestry vyznačují a na co by se měla budoucí maminka připravit?

První trimestr: Od početí po 13. týden

Těhotenství oficiálně začíná prvním dnem poslední menstruace (PM). První trimestr se však datuje od početí dítěte až po 13. týden těhotenství. Během tohoto období dochází k rychlému vývoji plodu a k několika poměrně zásadním změnám v těle matky.

První příznaky těhotenství se mohou objevit poměrně brzy. Na seznam těch nejběžnějších patří nevolnost, zvracení, změněné chutě a únava. V první fázi těhotenství je plod nejcitlivější na škodlivé látky, a proto je důležité dbát na zdravý životní styl – přestat kouřit a nekonzumovat alkohol.

Těhotná žena také podstupuje první genetické vyšetření včetně vyšetření krve a ultrazvukového měření šíjového projasnění, a to na konci tohoto trimestru. Díky testům může zdravotník získat klíčové informace o zdraví plodu a identifikovat možné abnormality.

Druhý trimestr: 14. týden až 27. týden

Druhý trimestr je často považován za nejklidnější fázi těhotenství. Začíná ve 14. týdnu a končí ve 27. týdnu těhotenství. Matka se obvykle cítí lépe a plod se vytrvale vyvíjí a roste.

Zřejmě největším milníkem je chvíle, kdy žena poprvé ucítí pohyby plodu. Prvorodičky je většinou zaznamenávají až během 20. týdne těhotenství, vícerodičky pak o něco dříve – již kolem 18. týdne.

Na začátku druhého trimestru se provádí další genetické vyšetření, za kterým následují vyšetření krve a ultrazvukové vyšetření plodu.

Třetí trimestr: Od 28. týdne do porodu

Třetí trimestr startuje ve 28. týdnu a končí samotným porodem. Během tohoto období je plod již vyvinutý a životaschopný. Začíná reagovat na zevní podněty a slyší zvuky z okolí. Okolo 36. týdne se miminko obvykle přestává otáčet a dostává se do definitivní porodní polohy.

Během třetího trimestru lze nastoupit na mateřskou dovolenou, a to v období 6-8 týdnů před plánovaným porodem.

One thought on “Tři trimestry těhotenství jsou jako roční období

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.