Péče a výchova miminek v nejisté době

Také se Vám stává, že často přemýšlíte dnešní dobou? Nad tím, že nikdy nevíte, co bude další den, nebo za měsíc či za rok?

Často přemýšlím nad tím, jak mám svoje miminko vychovávat/pečovat v této době, ve které žiji. Co mu dopřát a co naopak ne. Právě nad tímto jsem se rozhodla dneska zamyslet.

Nejistá doba

Co si představuji pod pojmem nejistá doba? Je to jednoduše to, že v životě nad spoustou věcí nemáte kontrolu, nemůžete je přímo ovlivnit. A navíc se jich děje moc a moc. S lehkou nadsázkou by se dalo říci, že jedinou jistotu, kterou v životě máte, je to, že budete jednou budete muset umřít.

V nejisté době nikdy nevíte, zde nepřijdete zítra o práci nebo zda nevyhrajete v loterii velkou sumu peněz. Mohou se nám tedy dít i hezké věci a i ošklivé.

Dětský svět

Jak v takové době máme vychovávat naše děti? Na to nám někdo návod nedá. Děti mají svůj svět, do kterého ten dospělácký nepatří. Děti v útlém věku by neměly být součástí dospěláckých problémů, pří a hádek. Dětí by se neměl dotýkat například rozvod/rozchod jejich rodičů, nedostatek financí nebo jiné trable. Třešničkou na dortu je, že jsi takové problémy mohou dávat za vinu. Pro dospělé je to možná absurdní, pro děti je to často realita. Myslím si, že by rodiče měli svoje děti od svých problémů distancovat. Samozřejmě, je potřeba s nimi o problémech mluvit a pojmenovat je. Není však nutné, vtahovat děti do přílišných detailů, které nepotřebují.

Dopřejte jim něhu, lásku a respekt

Už v miminkovském věku se s dětmi mazlete, nenechte je plakat. Je důležité, aby věděly, že tu pro ně jste. Tím jim dodáte spoustu jistoty, která je základ pro to, aby se v dospělosti neztratily, aby se staly silnými osobnostmi. Může jim to umožnit jít si za svými sny, být v životě spokojenými, a hlavně být osobnostmi.

Jistoty miminek

Jaké jistoty mají miminka? Pouze to, že mají mámu, tátu a pár lidí v blízkém okolí, to že dostanou najíst, mohou kakat, mají kde spinkat. Zkrátka, je o ně postaráno.

Ti, co mají děti, nebo je alespoň mají v okolí, vědí jak bezelstný, nezkažený a čistý mají miminka úsměv. Neznají a nevědí, jaký je svět, který na ně čeká. Jejich kukuč dokáže zvednout náladu v perných chvilkách. Neuvěřitelné.

Pokud by ale miminko nemělo tyto jistoty, plakalo by, nedělalo by svému okolí radost. Možná by bylo frustrované. To může být zárodkem pro různá psychická onemocnění, se kterými se v dospělosti mohou potýkat.

Na toto téma by se dalo sdílet mraky informací. Já jsem ráda, že jsem s vámi dneska mohla sdílet myšlenky a doufám, že vás některé z nich zaujaly. A abych nekončila negativními myšlenkami, tak vám dám jednu na závěr. Ať už „to“ děláte jakkoli, vy jste rodiče a vy víte nejlépe, co je pro vaše miminko dobré. Spoléhejte na svou intuici.

Úvodní obrázek: pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.