3 trimestry v těhotenství a co 4. trimestr?

Z lékařského hlediska se mluví nejvíce o 3 trimestrech v těhotenství. Co ale doba po narození miminka?

O 3 trimestrech v těhotenství se dočtete v tomto článku: Tři trimestry těhotenství jsou jako roční období

Doba po narození miminka se často pojmenovává jako 4. trimestr.

Adaptace v novém světě

Skončením těhotenství a narození miminka začíná další etapa jeho života. Je to období adaptace na venkovní svět. Do teď bylo miminko v bříšku. Vše, co potřebovalo přijímalo od své matky přes pupeční šňůru. Vše bylo jednodušší.

Po narození si miminko musí zvyknout na nový okolní svět, jiné zvuky, na to, že jídlo už není tak snadné dostat. Musí si zvykat i na oblečení, které ho může tlačit. Na plínky, které mohou mezi nožkama studit a další věci, které v bříšku u maminky nebyly a najdou jsou tady. A velkou změnou je také to, že už není „nalepené“ na maminku celých 24 hodin. To může být často důvodem, proč miminka pláčou. Mají méně fyzického kontaktu s matkou.

Miminko pláče

Ve fázi adaptace může miminko plakat. Většinou se jedná o nespokojenost, která je často způsobena přechodem do jiného prostředí. Např. bolesti bříška mohou souviset se „změnou stravy“. U maminky v bříšku to všechno prostě fungovalo jinak.

Abychom to miminku ulehčili, tak je dobré mu co nejvíce simulovat prostředí, ve kterém doposud bylo. Návodů na internetu naleznete spoustu. Mezi nejčastější patří zavinovačka nebo pouštění hudby a jiných zvuků, které mohlo miminko slyše už v bříšku.

Skin to skin kontakt

Miminka milují skin to skin kontakt, tedy kontakt kůže na kůži. Je dobré, aby miminko s maminkou trávilo co nejvíce času v přímém kontaktu. Mazlení, dotýkání se, dopřávání lásky a polibků posiluje nejen vzájemný vztah, ale i tvorbu mateřského mléka a imunitu miminka.

Věděli jste, že opravdu existuje něco jako 4. trimestr?

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.