Potíže s pletí po třicítce? Akné i růžovka!

V době dospívání nic a najednou se pleť zhoršuje s přibývajícími roky? Kožní problémy se nevyhýbají žádnému věku, ale při hormonální nerovnováze k nim dochází častěji. U žen se hnisavé pupínky objevují v době před menstruací nebo během ní, také v těhotenství nebo v šestinedělí. Vinou špatného jídelníčku a nezdravého životního stylu pak trápí ženy černé tečky a hnisavé papuly. Akné ale není jedinou potíží, která tíží pleť v období okolo třicítky. Jaké kožní problémy nastávají v průběhu dospělého života a co je zapříčiňuje?

Mastná pleť a černé tečky

Nejčastější kožní problém, se kterým se potýkají dospělé ženy? Rozhodně černé tečky, které se objevují taktéž u náctiletých. Černé tečky jsou znamením, že pleť není v pořádku a může se rozvinout takzvané acne vulgaris. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz, které se projevuje jejich ucpáváním. Důsledkem jsou pak červené a hnisavé pupínky, případně boláky, které zasahují hluboko do podkoží. Podkožní akné je nebezpečné a mohou na pokožce vznikat hluboké rýhy nebo jizvy, proto je nutné pleť pravidelně čistit.

Hygiena a čištění pleti

To, že se nemají pupínky vymačkávat, vědí všichni. Přesto si ženy nenechají říci a často vytlačují hnis, který se následně dostává do okolních pórů. Nadto se z rukou dostávají další bakterie do zanícených míst, což může umocnit rozvoj podkožního akné. Mnohem vhodnější je čistit pleť pomocí různých peelingů nebo speciálních fyziologických roztoků. Před ošetřováním obličeje a dekoltu se musí vždy umýt ruce, mohou se používat speciální gumové rukavice, aby nedocházelo k rozšiřování infekce po pokožce.

Pozor na hnisavé léze

Opatrnost je nutné dbát při výběru kosmetiky na mastnou pleť, přílišné vysušování kůže může stav ještě zhoršit, kdy se prohloubí pupínky a vzniknou hnisavé léze. V takovém případě je vhodné kontaktovat dermatologa, který může předepsat vhodné masti s obsahem antibiotik nebo přímo předepsat antibiotika k pravidelnému užívání. Léčba může trvat několik týdnů i měsíců. Někdy je zapotřebí též zjistit příčinu náhlé změny stavu pleti a navštívit praktického lékaře, který může doporučit návštěvu gynekologa nebo endokrinologa.

Erytém na obličeji a růžovka

Dalším nepříjemným projevem, který trápí dospělé ženy ve věku od třiceti do šedesáti let je začervenání pokožky. Rosacea neboli růžovka je způsobena rozšířením krevních cév vlivem zánětu nebo alergie, velký vliv hrají genetické predispozice. Zpočátku se vytváří jen malé červené tečky, později pavučinky, které se mohou rozšířit po tvářích a v oblasti nosu.

V některých případech může kůže zhrubnout a vytváří se červené hrudky, které mohou vyvolávat pocity pálení či svědění. Růžovka se objevuje rovněž jako doprovodný symptom některých trávicích onemocnění nebo po užívání léků na vysoký krevní tlak či po léčbě kortikosteroidy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.