Za komunistů bylo lépe!

Neexistuje nikdo, kdo by od svých prarodičů nebo rodičů neslyšel, že za komunistů bylo líp. Je to vážně pravda nebo si to jen namlouváme.

Nedávno jsme s partnerem objevili stránku, na které můžete porovnat běžně nakupované věci za komunistů v roce 1989 a dnes.

Odkud se vzaly údaje?

Údaje jsou převzaty z ročenek, statistik Českého statistického úřadu a stránek Ministerstva práce a sociálních věcí. Kolik jste zaplatili např. za hladkou mouku tenkrát a dnes? Podívejte se sami.

Odkaz na stránku: https://www.zakomunistu.cz/

Zdroj: https://www.zakomunistu.cz/

Porovnávat můžete, jak podle průměrné mzdy, tak i podle stejné pracovní pozice.

Žijeme levněji dnes nebo to bylo lepší tenkrát

U mnoha položek jsem se divila, že dražší tenkrát. Nicméně věřím v to, že tenkrát bylo spoustu potravin ve vyšší kvalitě než dneska. Zároveň dražší položky jako auto byly nejspíš nedostatkovým zbožím, a to celkem přirozeně netlačilo výrobce, aby snižoval cenu.

Prodej aut přes inzerát v 80. letech

Z povídání s mými přáteli a rodinou mohu sdílet jeden zajímavý příběh prodeje aut právě v 80. letech.

V České republice ve Škodových závodech bylo celkem běžné, že zaměstnanci měli v některých případech „přednostní“ právo koupě na automobily, respektive uměli v tom chodit a věděli jak na to. Proto bylo celkem běžné, že si automobil, který nepotřebovali, objednali a poté ho prodávali přes inzerát. Jiná možnost prodeje neexistovala, sociální sítě a internet byly ještě v plenkách. Zkrátka Čech je tvor mazaný a snažil se najít si svou cestu.

Dovedete si představit, co nastalo při otištění inzerátu na prodej Škodovky v novinách? Strhla se lavina. Lidé začali psát dopisy. Ano dopisy. Tenkrát totiž spousta lidí neměla ani pevnou linku. Lidé byli schopni platit ihned na ruku. Takový prodejce si mohl opravdu vybírat. Auto bylo prodané takřka hned.

Byla to jiná doba se vším všudy

Je jasné, že tenkrát to byla jiná doba. Všechny zápory vyvažovaly jiné klady. Takže na ceny a na to zda, za komunistů bylo lépe nelze koukat pouze přes ceny běžných potravin a produktů. Na to nezapomínejme.

Kam dál?

Už jste četli článek Krámování aneb nekončící úklid, ve kterém mimo jiné je zmíněná doba mých prarodičů, ve které žili a jaký vztah měli k věcem, které vlastnili? Určitě neváhejte a podívejte se.

A co si o srovnání cen za dob komunistů a dneska myslíte vy?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.