Žádný stres! Aneb jak to všechno zvládnu?

Ptáte se také tak každé pondělí ráno? Veřte, že nejste sama? Podle průzkumů si stres mnohem více připouštějí ženy. Ale jsme to právě také my ženy, kdo si dokáže se stresem lépe poradit. Verbalizujeme, více prožíváme, ale také tím pádem i odžíváme stresové situace, a tím se s nimi dokážeme efektivněji vyrovnávat.

Dnešní příspěvek ale nebude o antistresových technikách či jiných psychologických poučkách, které nám dávají návod, jak na to. Vlastně ano, možná, že si po přečtení řeknete, že by to přece jen změnu chtělo.

Nezvladám jenom já?

Onehdy jsem doma ležela s angínou. Ano, i zaměstnaná maminka si může dovolit občas ulehnout. V hlavě se během postelové léčby zrodila otázka. Jak to zvládají všechny ostatní? Usměvavé milé maminky, plné energie, navařeno, napečeno, uklizeno, o rodinu postaráno, děti v nejlepším pořádku, manžel spokojen….úplná idylka! A pak mi to došlo… Houby idylka, ale poskládání hodnot. Život je zkrátka otázkou priorit. Ať souhlasíte nebo ne, vše je jen a jen takové, jaké si to vy sama nastavíte.

S trochou nadsázky lze říci, že prakticky nezáleží, jaké podmínky máte, ale jak s nimi naložíte. Netvrdím, že možné je všechno, ale v našich silách je vážně mnohé. K tomu, abyste mohla zvládat náročnou kariéru, výchovu jednoho nebo více dětí a ještě k tomu být mentálně fit a v dobré fyzické kondici, je nejspíš třeba být nadčlověk. Není v ničích možnostech stíhat všechno bez ztráty květinky, a pokud ano, rozhodně ne dlouhodobě.

Nastavte si priority

Pokud je pro vás těžké se dlouze zamýšlet, zkuste si na papír sepsat všechny své povinnosti. Dlouhodobé i krátkodobé úkoly, které na vás čekají nebo je „musíte“ prostě udělat. Doporučuji být k sobě upřímná, jen tak se můžete dobrat smysluplného výsledku.

Kdo mi pomůže?

Vážně ani jednu položku nemůžete přenechat jinému členu domácnosti? I malé děti dovedou celkem zdatně vyndávat nádobí z myčky nebo vyprané prádlo z pračky. A možná vás překvapí, co dokáže vykouzlit v kuchyni muž, který je hnán myšlenkou dobrého jídla. Jemně řečeno značně nestandardní uspořádání po jeho kuchařském výkonu musíte zcela pominout. Věřte, že každý je nahraditelný. Buďte si jista, že nikdo ve finále neocení vaše snahy, ba navíc se každý podiví, kde že je ten váš úsměv a co že se to stalo s vaší veselou myslí a nikdy nevyprchající energií.

Sofiina volba

Bude to znít jako tisíckrát omleté klišé, ale pomoct si budete zase a jenom vy sama. Ne, nemám na mysli onu pověstnou literární Sofii, ale tzv. oslí můstek k tolik náročné volbě priorit. O těch méně podstatných máme obvykle jasno. Úklid hravě zvládne leckdo z rodiny, případně lze využít pomoci placené pomocnice nebo profesionální úklidové firmy. Mnohé jistě budete namítat, že předchozí generace tyto možnosti neměly a také zdatně přežívaly. Ovšem srovnávání je nasnadě. V současnosti, kdy je na běžnou ženu-superženu naložen obzvláštně náročný super-náklad, je pomocnice čím dál tím víc žádanou volbou.

Dál si prostě budete muset vybrat. Ne vždy je to snadné, o tom vás nikdo nebude přesvědčovat. Jen je dobré vědět, že vždy bude něco za něco. Dobře, nebude uvařen luxusní bio oběd, místo něj zvládnete jen ohřát zbytky od včerejší večeře, ale vaši potomci si jistě lépe zapamatují, to, jak jste dopoledne místo přípravy oběda vyráběli společně zvířátka z čerstvých lesklých kaštanů nalezených na procházce parkem. Bude někdo (včetně vás samotných) vzpomínat jak vaše děti chodily od hlavy k patě oblečené do sladěných značkových módních kreací nebo si spíše zapamatujete společné výlety do lesa a stavění pokojíčků pro lesní skřítky v kořenech stromů?

Tím nechci říct, že je nutné se jen věnovat dětem, chodit ve starých hadrech a ohřívat hotovky. Vůbec ne… Jen je nutné zvolit správný poměr.

Tak jak na to tedy?

Čím začít? Doporučuji začít uvědoměním si toho, co vlastně chci. Co je má nej priorita, o co nechci v žádném případě přijít. Jakékoliv odpovědi jsou přípustné. Nezáviďte kamarádce krásnou barvu vlasů ani nejnovější kreativní vánoční dekorace, které každý rok tak zdatně vystavuje na dveřích. Nevěřte, že má všechno to co vy a ještě něco navíc. Vždy obvykle chceme to, co nemáme, přičemž to, co už jsme dostali, nevnímáme a zpravidla nás často pálí dobré bydlo.

A jak dál? Nepochybujte!

Jakmile se pro pár priorit rozhodnete, nelitujte a nepochybujte. Je pravda, že jistý filozofický směr hlásil, že pochybovat vlastně znamená být, nicméně vy děláte to, co považujete za nejlepší především vzhledem k sobě. Buďte k sobě znovu upřímní a přiznejte si, že nemůžete zvládnout vše a některé oblasti vám prostě budou občas unikat. Ale nebojte se, nic není ztraceno. Trénink dělá šampióny. Až budete po dvacáté vařit svíčkovou nebo psát dvoustý mail na podobné téma, uvidíte, že se vám práce půjde rychleji od ruky a v daném čase toho stihnete dvakrát tolik.

Věřte (si)!

Věř a víra tvá tě uzdraví. Věřte, že to nakonec zvládnete, zkrátka budete muset. Dejte však velký pozor na vlastní energii. Není nekonečná a hlavně nevyčerpatelná. Nemusíte být léčitelka, abyste poznala, že ve vašem těle dochází k disbalanci a energetický výdej je menší než příjem. Nejde přitom o energii z jídla, ale o energii životadárnou, nehmotnou. V zásadě jsme všichni dobře vybaveni šikovnou schopností intuice, která nás dokáže včas upozornit a varovat.

Dbejte výstražných znamení

Bolí vás často hlava, už se vám potřetí zablokovala záda nebo skřípl nerv? Pobolívá vás žaludek nebo nesnesete hluk, kterého má většina z nás přemíru? Nebo se prostě jen nějakou dobu necítíte ve své kůži? Nečekejte na fázi, kdy se nebudete moci zvednout z postele i přes poměrně nedávno oslavené pětatřicetiny? Zdá se vám, že časté rýmy jsou v poslední době běžné? Nejsou. Je poměrně známo, že oslabený organismus chytne kde co, proto nepodceňujte geniální systém vašeho těla a starejte se o něj. Starejte se o sebe, nikdo jiný to za vás stejně neudělá!!

Autorkou článku je Lenka Zelenková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.