Dodavatelé počítají ceny elektřiny pro rok 2015: Ušetřit můžeme stokoruny

Katastrofické scénáře z minulých let se nekonají. Elektřina ani letos nebude s velkou pravděpodobností zdražovat. Dodavatelé nakoupili na burzách elektřinu výhodně a domácnosti by se dokonce mohly dočkat dalšího zlevnění.

Dodavatelé aktuálně počítají nové ceníky elektřiny, které budou vyhlašovat koncem listopadu. Tedy ve stejnou dobu, kdy výši regulovaných poplatků zveřejní Energetický regulační úřad. Přestože nás příští rok nečeká tak skokové zlevnění elektřiny jako loni, můžeme zůstat bez obav. Zdražovat se nebude a při troše štěstí se dočkáme i dalšího zlevnění.

„Obchodníci s elektrickou energií nakupovali v průběhu letošního roku silovou elektřinu na energetické burze za příznivou cenou. Ceny silové elektřiny na trhu meziročně poklesly přibližně o 10 procent. To by se mohlo pozitivně promítnout do nových ceníků elektřiny, které budou dodavatelé vyhlašovat letos na podzim,“ uvedla Mgr. Jana Poncarová, analytička projektu EnergetickaPoradna.cz.

Víte, kolik platíte za kWh? Zajímají vás možnosti úspor za elektřinu nebo plyn? Kontaktujte nezávislou analytickou a poradenskou společnost na e-mailu info@energetickaporadna.cz. Zdarma a nezávazně vám spočítáme možnosti úspor – více na www.energetickaporadna.cz.

Výhodný nákup elektřiny potvrzují i někteří dodavatelé. „Například cena základního ročního produktu pro rok 2015 se na pražské burze PXE dostala počátkem dubna na své zatím historické minimum a dala se tak pořídit za 33 euro za megawatthodinu (v přepočtu asi 910 korun). Pokud dodavatel zajišťoval elektřinu pro svoje zákazníky průběžně během roku a eliminoval tak rizika případného skokového nárůstu ceny, může se jeho průměrná cena takto nakoupené elektřiny pohybovat okolo 34 až 35 euro za megawatthodinu,“ vysvětlil Ing. Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy.

Pro koncového zákazníka jsou uvedená čísla dobrou zprávou, protože do konce listopadu, kdy se tvoří převážná část ceníků pro rok 2015, se s největší pravděpodobností cena elektřiny nakupovaná na burze nezmění natolik, aby způsobila zdražení komodity pro následující období.

Záležet ovšem bude na výši regulovaných poplatků, které každoročně stanovuje Energetický regulační úřad. Regulované platby tvoří více než 50 procent z celkové ceny elektřiny. „Tyto poplatky obsahují platby za distribuci elektřiny, systémové služby, platby za činnost operátora trhu a mediálně tolik diskutované příspěvky na podporu obnovitelných zdrojů. Ty se pro letošní rok podařilo poprvé meziročně snížit, a budeme doufat, že se i letos regulátor dopočítá k nižšímu poplatku,“ doplnil Mařík.

„Pokud by regulované poplatky zůstaly na podobné úrovni jako loni, a to včetně příspěvku na obnovitelné zdroje, mohla by cena elektřiny u průměrné rodiny klesnout řádově o několik stokorun,“ řekla Poncarová a dodala: „Domácnosti mohou konečné platby za energie ovlivnit i výběrem vhodného dodavatele. Doporučujeme si úsporu vždy řádně spočítat a nepodléhat nátlaku podomních prodejců, kteří často slibují úspory v procentech a nezohledňují celkovou cenu megawatthodiny.“

Příklad: Kolik může příští rok ušetřit průměrná domácnost?

Domácnost Cena v roce 2014* Cena v roce 2015* Úspora
Domácnost se spotřebou 2 500 kWh, která elektřinou jen svítí (nevyužívá ji na topení či ohřev vody). 12 520 Kč 12 220 Kč 300 Kč
Domácnost se spotřebou 3 200 kWh. Elektřinu používá na ohřev vody. 13 320 Kč 12 720 Kč 600 Kč
Domácnost se spotřebou 14 500 kWh. Elektřinu používá na vytápění. 41 340 Kč 39 580 Kč 1 760 Kč

*Ceny jsou pouze orientační. U cen v roce 2015 je uvažováno zlevnění, ke kterému mohou dodavatelé přistoupit v případě výhodného nákupu elektřiny na burze. Uvažovány jsou regulované poplatky v letošní výši. Zdroj výpočtu: EnergetickaPoradna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.