Jak prodloužit život vašeho oblíbeného oblečení

Znáte to, kdyžsi oblíbíte nějakýkousek oblečenía nejraději byste jej nosila pořád? Pokud však něco nosíte velmi často, neubráníte se opotřebení. V případě, že se ale budete o oblečenísprávněstarat, můžete výrazněprodloužit jeho životnost.

Základem je eliminovat mechanicképoškozeníoblečení. Ale znáte to, zabránit tomu, abyste si prstýnkem nevytáhla oko u pleteného svetru, je téměřnemožné. Obecněje totižvelmi problematickéuhlídat, abyste se u pletenin nebo jemných materiálů(hedvábnéšátky apod.) nedostala do kontaktu s drsnými předměty.

Správná udržba začínáužu praní. Než se do něho pustíte, ujistěte se, že jste do pračky nevhodila s bílými košilemi i růžovou ponožku. Získala byste sice velice pestrý letní odstín, nicméněz bleděrůžové barvy, původně bílé košile, by vášpartner asi příliš nadšený nebyl.

Co  s velkou špínou

V případě velkého znečištění je dobré oblečení předběžně ošetřit. Naneste na znečištěná místa například prací prášek nebo mýdlo na praní a nechte jej chvíli působit. Pamatujte ale, že platí obecná zásada, neprat oblečení příliš často.

Před praním čtěte

Důležité je rovněž sledovat značky na štítku. V případě, že na oblečení nenajdete značku “lze prát v pračce”, je na řadě ruční praní.

Postarejte se dobře o plavky

Je léto, a tedy i plavková sezóna – plavky byste měla prát vždy pouze v ruce. Praním v pračce by mohly ztratit svou pružnost. A kdo by chtěl plavky o dvě čísla větší?

Sportovní oblečení

Sportujete ráda? Většina oblečení určených pro sport je navržena tak, aby odváděla vlhkost. Vlhkost i zápach tak zůstávájív syntetických vláknech, a proto je velmi obtížné se jich zbavit. Vzhledem k tomu, že se doporučuje pranípři nízkých teplotách, je dobré sportovní oblečení prát co nejdříve po použití. Abyste dosáhla perfektní čistoty, doporučuje se před praním na propocené části nanést tekutý prostředek. V případě, že byste oděv chtěla žehlit (i kdyžto v 90% nenínutné), tak pouze z rubovéstrany.

Žádné skvrny

Ačkoliv deodoranty a antiperspiranty slibují doslova zázraky, většina z nich zanechává skvrny na našem oblečení. Skvrny na bílém oblečení výrazně zredukujete použitím jedlé sody, kterou necháte působit přes celou noc a následně oblečení vyperete tak, jak jste zvyklá.

Co s papírovým kapesníky

Jistě se už i vám povedlo vyprat kalhoty i s papírovým kapesníčkem. Abyste se zbavila zbytků, které zůstaly na vypraném prádle, vymáchejte jej ještě společně s párem nylonových punčoch.

Vyhněte se žehlení

Nepatří žehlení mezi vaše oblíbené činnosti? Šetřete své síly a trochu si odpočiňte, ne vše totiž musíte žehlit! Žehleníse můžete vyhnout například tím, že použijete avivážnebo prádlo ihned po vyprání pověsíte a budete sušit na ramínku, čímž navíc předejdete i vytvoření záhybů.

Máte i vy své osvědčené tipy, jak uchovat vaše oblečení stále ve skvělé kondici?

Autorkou článku je Kateřina Doul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.