Slaný zeleninový koláč inspirovaný babím létem

Nemůžu se toho letního vaření nabažit. Mrkev, celer, petržel, pórek, rajčata, cibule, česnek, cukety, dýně… Božská zelenina ze zahrádky, která inspiruje svojí vůní, barvou, chutí. Včera jsem se projížděla na kole krajinou, která se chvílemi zalévala sluncem. Jeho paprsku už slábnou. Babí léto. Fascinována přírodou jsem přemýšlela nad ryze pozemskou záležitostí. Co budu zítra vařit k obědu?

Polévku. Slaný koláč. To bude „žrádlo“. Stačí tak málo: na másle osmahnout cibulku, přidat nakrájenou mrkve, celer, petržel, pórek, trochu cukety. Zalít vodou a vařit. Osolit, opepřit. Na závěr Nasekanou petržel. Za patnáct dvacet minut hotovo. Silný zeleninový vývar s kousky kořenové zeleniny je báječný.

Mezitím připravuju slaný koláč. Recept, který mi vnukla sama zelenina. Na pánvičce na kousku oleje orestuju na kostičky nakrájenou cuketu a na kolečka pokrájený pórek. Nakrájím rajčata a červenou cibuli na kolečka. Na pekáč rozprostřu listové těsto (přiznávám, nedělala jsem ho sama, ale koupila v supermarketu – snad příště se polepším). Na něj přidám orestovanou cuketu s pórkem, které jsem lehce osolila, položím rajčata a nakonec cibuli. Navrch přidám tymián a rozmarýn. V hrnku rozkvedlám vajíčko se smetanou a zaliju koláč. Nakonec posypu přiměřenou dávkou parmezánu. Peču v troubě asi půl hodiny.

Už jsem psala, že největší pochvalou je, když si na mých zeleninových jídlech pochutná můj muž – masožravec. Koláč si přidával a zdálo se, že by si šel přidat i podruhé (musí zbýt k večeři, je dobrý i studený).

Slaný koláč hraje na talíři všemi barvami, stejně jako babí léto. Dofialova laděná cibule, žlutá cuketa, zelený pórek, červená rajčata. Bude se mi v zimě stýskat.

Autorkou článku je Jana Poncarová. Článek původě vyšel na webu www.cojime.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.