Monochromatický interiér není výsadou luxusních hotelů. Naopak se hodí i do běžného bydlení, které dokáže velmi zútulnit a dodat mu na exkluzivitě. Na první pohled může být omezení na jednu barvu značně limitující, ovšem ve skutečnosti je tento estetický směr příjemný a oku lahodící. Jako stvořený je zejména pro menší prostory – například garsonky.
Co to znamená, když je interiér monochromatický?
Ještě jste se s pojmem monochromatický interiér nesetkali? Podstatou je, že si vyberete jednu barvu a zařídíte celý pokoj v jejích odstínech. A samozřejmě se nemusíte omezovat pouze na jedinou místnost – tímto způsobem můžete postupovat pokoj od pokoje a postupně vytvořit celou monochromatickou domácnost.
Výsledek většinou stojí za to, ale musíte zvolit správnou barvu. Ty nejčastěji používané barvy zahrnují bílou, černou, šedou a hnědou. Ale nemusíte se omezovat jen na základní paletu, působivé bývají také interiéry v modré či zelené. Ovšem pokud preferujete klasiku a neradi byste šlápli vedle, důvěřujte kombinaci černé a bílé. Díky mnoha odstínům šedé působí elegantním a teplým dojmem.
Jak při zařizování postupovat?
Zařízení interiéru v monochromatickém provedení není tak složité, jak by se mohlo zdát. V první řadě si zvolíte konkrétní barvu, a následně využijete její odstíny při výmalbě stěn, a stejně tak i pro nábytek a dekorace.
Malíř Ostrava z řemeslnického cechu EKOMPLEX nám uvedl konkrétní příklad na jedné z realizovaných zakázek: klientova volba padla na hnědou barvu, takže měl tomu možnost kombinovat její různé béžové a kávové odstíny. Tedy nejen v rámci výmalby, ale také při výběru nábytku a dekorativních prvků. Aby výsledný efekt umocnil a zabránil poněkud monotónnímu vzhledu, přidal několik skleněných a kovových doplňků. Interiér tím neskutečně ožil.
Odborníci rovněž doporučují experimentovat s různými materiály a textiliemi. Například zkušení řemeslníci z divize podlahy Ostrava tvrdí, že v monochromatickém interiéru udělá velkou parádu výraznější kusový koberec.