„Milý deníčku“, první dovolená s 2 měsíčním miminkem

Kdy je ten správný čas na první dovolenou s novým členem rodiny? Povídání o naší první dovolené s 2 měsíčním miminkem v Děčíně.

Dovolená – můj sen a můj cíl

Už jako těhotná jsem si vytvořila myšlenku, že pokud vše bude v pořádku, tak bych si přála začátkem září jet nějak na dovolenou. Myslela jsem si na dovolenou v Česku, že bychom mohli udělat nějakou turistiku, děťátko bychom mohli už mít v nosítku a vše by mohlo být hladké. Rozhodně jsem ale netlačila na pilu, vůbec bych se nezlobila, kdyby to nakonec nevyšlo.

Probuzení do reality

Po porodu samozřejmě začal jakýsi kolotoč. Vše si krásně sedalo, s malou jsme se krásně začaly doplňovat, jen to trvalo trochu déle. Začátkem září jsme navíc měli „nějaké zařizování“, ale i kdybychom jsme ho neměli, tak jsem se na dovolenou – vyjet někam pryč – prostě necítila. Řekla jsem si, že bychom mohli začít pozvolna a vzhledem k tomu, že můj muž měl z práce volno, tak jsme si naplánovali jednodenní výlety u nás v okolí. Každý den nebo ob den něco menšího. To byla skvělá volba.

Sice jsem si myslela, že budeme nosit malou v nosítku, ale nakonec to tak z různých důvodů neděláme a jezdíme s klasickým kočárkem.

Vše si sedlo a mohli jsme vyrazit

Je to zvláštní, ale díky tomu postupnému výletování jsem si najednou dovedla přestavit být někde přes noc. Kojení venku v přírodě, v parku na lavičce, přebalování miminka a podobné aktivity se pro mě díky výletování staly rutinou. Na výletech jsem často jako základnu/záchranu měla naše auto. V něm šlo provést všechno a za jakéhokoli počasí. Kojit by v něm šlo případně i v leže. Zároveň ten pocit, že kdyby se cokoli nepovedlo, tak večer budeme, doma byl také osvobozující.

První menší dovolená a přespání mimo domov

Najednou to tu bylo. Co kdybychom na dovolenou vyrazili na konci září? Má být babí léto. Návrh se stal realitou. Volili jsme místo, kde jsme ještě nebyli a zároveň to byla slušná dojezdová vzdálenost, abychom netrávili moc času na cestě. Hotel jsme vybírali bezbariérový, abychom se všude dostali s kočárkem a také jsme chtěli polopenzi, abychom nemuseli řešit jídlo. Vše ostatní prostě nějak bylo.

Cílová destinace Děčín

Naše cílová destinace bylo město Děčín. Někdo by řekl, že to není nijak atraktivní město. Pro nás má kouzlo každé město, v každém něco najdete, co stojí za to. Na každý den jsme měli naplánovanou jednu aktivitu a jako vždy jsem pro jistotu měla i něco navíc, kdybychom byli nějak rychlejší. Nepředpokládala jsem, že bychom to tentokrát využili.


Zdroj: https://www.idecin.cz/

Plán aktivit v Děčíně

Možná někdo využije tento plán pro svou dovolenou, tak jsem to sepsala do seznamu, který si můžete vytisknout. Za těch pár dní jsme navštívili: Děčínský zámek a jeho zahrady, Děčínskou ZOO a kousek od ní je Pastýřská stěna s krásnou vyhlídkou, Děčínský sněžník, Hřensko s výhledem na České Švýcarsko a Pravčickou bránu, rozhledna Janov.

Zdroj: https://web.picc.co/share/1416581152999

Jaké máme zážitky? Mini recenze z mého pohledu

Je jasné, že jsme byli trochu omezení, jelikož jsme cestovali s kočárkem. Všechna naplánovaná místa se s kočárkem dala zvládnout skvěle.

Děčínský zámek včetně jeho prohlídky stál za zastavení. Mimochodem, malá zvládla asi 80 minutovou prohlídku, i když statečná jsem byla i já. Celou dobu jsem ji držela v náručí. Lustry a kontrastní výzdoba se jí líbily. Původně jsem si myslela, že budeme muset prohlídku opustit, protože třeba bude plakat, ale to se nestalo. Koukala a pak i chvilku spinkala.

Věž, Děčínský zámek, vlastní foto

Nádvoří, Děčínský zámek, vlastní foto

Děčínskou ZOO jsme s kočárkem zvládli bez problémů. Je to ZOO „v lese“, opravdu je tam mnoho stromů, takže jedete stínem. Zvířátka jsou pro větší dítka. Tak jsme si to užili hlavně my rodiče. V této ZOO pro nás byly úplně jiná zvířata, než jsme zvyklí.

Pastýřská stěna a vyhlídka na město. Co k ní dodat, každá rozhledna a vyhlídka stojí za to. O to více, pokud vám vyjde počasí a je vám tam opravdu příjemně s tím výhledem. Každému bych to doporučila.

Pastýřská stěna – pohled od zámku, vlastní foto

Pastýřská stěna – vyhlídka, vlastní foto

Pastýřská stěna – zámek v srdíčku, vlastní foto

Jediné, čím jsme si nebyli jistí, byl výlet do Hřenska. V infocentru v Děčíně nám příjemná paní poradila, jako u trasu zvolit pro cestování s kočárkem. Proto určitě navštěvujte infocentra, mohou vám tam poskytnout cenné rady a informace. Trasa byla opravdu moc krásná, i když byla značená jako pro cyklisty, tak některá místa byla i na kolo dost kamenitá a kočárek jsme poponesly, jednalo se dohromady asi o 30 metrů, což jsme ve dvou zvládli bravurně.

Hřensko – výhledy na krajinu zdevastovanou požáry v roce 2022, vlastní foto (foceno 2023)

Hřensko a klasická turistika v přírodě.To je moje srdcovka. Vliv stromů a ticha na naše zdraví je nepopsatelný, a proto to mám tak ráda. Člověk si hodně odpočine. Dlouho jsme se tam chtěli podívat, vidět Pravčickou bránu, kterou známe z filmů. Trochu jsem měla obavy, jak budu vnímat přírodu po loňských rozsáhlých požárech, ale nakonec mě to překvapilo. Příroda už se tam nastartovala.

Cestou z Hřenska jsme se stavili na rozhledně Janov, kde jsme viděli České Švýcarsko jako na dlani. Rozhledna je přístupná celý rok a výhled z ní stojí za to.

Rozhledna Janov – výhled na Hřensko, vlastní foto

Děčínský sněžník je rozhledna, ke které si musíte vyšlápnout pěkný kus cesty. Výhled a i samotná rozhledna za to stojí. Pokocháte se výhledy na naši „nerovnou“ krajinu plnou kopečků a zároveň uvidíte při hezkém počasí i německé Drážďany.

Děčínský Sněžník – rozhledna, vlastní foto

Děčínský Sněžník – výhled, vlastní foto

Děčínský Sněžník – výhled s kameny, vlastní foto

Shrnuto a podtrženo

Někdo by možná řekl, že je Děčín „díra“. Nebo by se vás ptal, proč zrovna Děčín. Na takové otázky dávám vždy stejnou odpověď: „Protože chceme poznat různá místa naší země a každé místo má své kouzlo a vy si na něj můžete vytvořit svou vlastní vzpomínku“. Pro mě bude Děčín navždy vzpomínkou na dovču s malým miminkem a krásné babí léto i na konci září.

Dovolenou jsme si užili, máme i několik krásných fotek. Už si umíme představit, jak budou vypadat další společné dovolené, i když žádná už nebude taková jako tato, a to ne proto, že to byla první menší dovolená, ale proto, že čas letí a kdo ví, na nějaké další dovolené bude malá třeba už ťapkat po svých.

Jsem moc ráda, že to vyšlo a že máme krásné vzpomínky na začátek podzimu, i když to bylo opravdu babí léto. Jaké zážitky máte vy? Jak jste poznali, že je správný čas vyrazit někam na dovolenou a kam to bylo?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.