Kontryhel, ve kterém se leskne rosa, ochraňuje ženy

Kontryhel se pyšní mnoha lidovými až poeticky znějícími názvy – namátkou například polní muškát nebo rosička podle malé kapičky rosy, kterou můžeme brzy ráno nebo po dešti pozorovat veprostřed složeného listu. Kapička přitahovala dokonce i středověké alchymisty, ovšem na rozdíl od samotné bylinky, nikdo nikdy její zázračné účinky neprokázal.




Kontryhel pro zdraví

Kontryhel je v naší přírodě poměrně hojně rozšířenou bylinkou, která potěší naše oči svými vějířovitě rozloženými listy a drobnými zelenými kvítky. Už od středověku je kontryhel považován za ochránce žen, o čemž ostatně svědčí i další z mnoha jeho lidových názvů – pláštík Panny Marie – a věřilo se, že bylinka má čarovné účinky.

Kontryhel se může pochlubit vysokým obsahem tříslovin a flavonidů, které mají na svědomí silné stahující účinky a pití kontryhelového čaje se doporučuje při všech menstruačních bolestech a některých gynekologických zánětech. Čaj také zastavuje krvácení z nosu – stačí si do vychladlého výluhu namočit vatový tampon a ten pak opatrně vložit do postižené nosní dírky.

Kontryhel ale pomáhá i při průjmu a mírní migrény a tenzní bolesti hlavy. Kromě toho pomáhá léčit hnisavé rány, vředy a kožní vyrážky a kontryhelový výluh možná oceníte i po vytržení zubů. Vyplachování ústní dutiny výluhem z kontryhele totiž platí za jednu z nejúčinnějších přírodních metod, po takovém zákroku snížit bolest a předejít tvorbě zánětu nebo hnisání.

V mírných dávkách kontryhel žádné vedlejší účinky nemá a může se užívat dlouhodobě, nadměrné dávky ovšem můžou vést k poškození jater – proto bychom neměly pít více než tři šálky kontryhelového čaje denně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pěstování a sběr kontryhele

Kontryhel si můžeme pěstovat i doma na zahrádce – nejlépe se mu daří na kyselé a vlhké půdě a v polostínu. Dnes už je vyšlechtěno mnoho zahradních druhů této bylinky, které si můžeme zakoupit v zahradnictví, ale na záhonku dobře poroste i kontryhel vykopaný na louce, který nejlépe namnožíme dělením trsů. Z rostliny sklízíme listy, které sušíme v tenké vrstvě, aby se nezapařily.

Kontryhel pro potěchu oka

Krásné listy kontryhele přímo vybízí i k jinému využití než je příprava bylinkových čajů. Obtisky listů se krásně vyjímají třeba na velikonočních vajíčcích barvených v odvaru z cibulových slupek. Dobře se budou vyjímat třeba také v mýdle nebo si je můžete vylisovat a zdobit jimi třeba přáníčka.

Dva léčivé čaje

A nakonec ještě předpisy na dvě léčivé čajové směsi

Čaj ulevující při migréně

Smíchejte dvě lžičky sušených kontryhelových listů s jednou lžičkou sušených listů máty. Zalijte horkou vodou a nechte louhovat asi 10 minut.

Ženský čaj

Čajovou směs ulevující při ženských potížích připravíme z jednoho dílu sušených kontryhelových listů, jednoho dílu sušených listů řebříčku a jednoho dílu sušených měsíčkových květů. Čaj připravíme ze dvou lžiček směsi, zalijeme horkou vodou a necháme 10 minut louhovat.

Autorkou článku je Eliška Gregorová, foto: autorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.