Babiš u studentů. „Kdykoliv řekne Kalousek, dej si panáka!“

Ministr financí Andrej Babiš zavítal na půdu Západočeské univerzity. Že se jeho přednáška má týkat fiskální politiky České republiky, jsem si musela přečíst. Kdybych to neudělala, neměla bych sebemenší tušení, o čem se to pokouší hovořit. Nerada bych, aby to vyznělo špatně. Nechci se shazovat a vypadat, že jsem příliš hloupá na to, abych to pochopila, nicméně pravda je taková, že přednáška, o kterou byl zejména ze strany studentů Fakulty ekonomické obrovský zájem, neměla hlavu ani patu.
O tom, že by náš pan ministr financí třeba na úvod shrnul obsah své přednášky, jak bývá dobrým zvykem, jsem si mohla nechat jen zdát. Čekala jsem, že se pokusí studentům nějakým způsobem promluvit do duše, ale jeho přístup byl neosobní, netýkavý, nevzrušený.

Nejsem příznivcem našeho ministra financí, právě naopak. Přesto jsem byla na jeho přednášku zvědavá a mnoho lidí kolem mě to nedokázalo pochopit.

„Proč tam lezeš, když ho nemáš ráda?“ ptali se mě kamarádi. Abych to celé jednoduše shrnula, odpovídala jsem: „Poznej svého nepřítele.“

Vzhledem k tomu, že velká část Babišových příznivců se nechává ovlivnit jakousi lidovostí jeho projevu, předpokládala jsem, že uslyším poutavou přednášku. Ano, šla jsem si pana Babiše samozřejmě poslechnout s tím, že s ním nebudu souhlasit, jenomže absolutně jsem netušila, že nebudu schopna udržet pozornost. Viděla jsem před sebou člověka, kterého vůbec nezajímalo, ke komu mluví, proč to dělá a jaký to má význam. Mluvil monotónním, otráveným hlasem, jakoby si chtěl jen odbýt nějaké nutné zlo a odejít. Nechápu to. Snad ho nikdo nenutí přednášet na ekonomických fakultách, nebo ano?

Ani diskuse na konci přednášky nezvrátila její nudný průběh. Několik jedinců se sice odvážilo klást panu ministrovi všelijaké otázky, nicméně žádné konkrétní odezvy jsme se nedočkali, přestože Babiš odpovídal na každou z nich tři až čtyři minuty.

Připadá mi mrzuté, že jediné, co jsem si z přednášky byla schopná zapamatovat, je to, že „EET funguje“, což pan ministr zopakoval snad tisíckrát. Toto prohlášení ještě umocňovaly komentáře, že se systémem nebyl zatím žádný problém. Vtipné, že v ten stejný den se nedočkal své milované účtenky za oběd v menze České zemědělské univerzity, protože celý systém zkolaboval právě v době jeho návštěvy.

Co si tedy studenti z Babišovy přednášky vlastně odnesli? Řekněme, že domů si odnesli jen pár nevypitých lahví vodky. Během přednášky totiž zahájili novou hru s názvem „Kdykoliv Babiš řekne Kalousek, dej si panáka!“ A vzhledem k tomu, že se mohli napít jen jednou, byl to pro nadšené organizátory hry trošku trapas. Příště by měli zkusit spíš heslo „EET funguje.“

Autorkou článku je Helena Žáková, foto: pixabay.com

One thought on “Babiš u studentů. „Kdykoliv řekne Kalousek, dej si panáka!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.