#8 Udržitelnost – Bokashi kompostér

Znáte metodu přeměny bio odpadu na kvalitní kompost pomocí kvašení? Je to jeden ze způsobů, jak omezit plýtvání v kuchyni, a to i v bytech bez zahrady a klasického kompostéru.

Jak funguje Bokashi kompostér?

Bokashi kompostér je nádoba podobná kyblíku, do které ukládáme bio odpad z kuchyně a pomocí speciální kvasící Bokashi směsi z něj vytvoříte základ pro kompost. Ten lze využít na zahradě nebo jako základ pro květináče a truhlíky, dát do klasického kompostu nebo kdo nemá jinou možnost tak vyhodit do popelnice určené na bio odpad.

Co je směs Bokashi?

Směs Bokashi je sypký mix otrubové moučky, melasy a užitečných, efektivních mikroorganismů. Díky těmto složkám se zahajuje fermentační proces a náplň kompostéru nepodléhá rozkladu a hnilobě – nesmrdí. Zfermentovanou směs je možné dále využít jak urychlovač kompostu (tedy na kompost) nebo jako já ji můžete zahrabat do zeminy, a to ať už na zahradě nebo do větších květináčů.

Navíc během procesu fermentace vzniká tekutina, která lze z kompostéru odpustit a lze dále využít jako tekuté hnojivo nebo jako přírodní čistič odpadních vod.

Co vše můžeme dávat do Bokashi?

Nejvíce vhodný odpad je veškerý přírodní odpad jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky a sypané čaje, zvadlé květiny, dále pak zbytky vařených jídel, kapesníky nebo ubrousky.

Nevhodným odpadem jsou tekutiny, větší kosti nebo zbytky vařených jídel, popel, papír a výkaly od domácích mazlíčků.

Proč používám Bokashi kompostér?

Ačkoli mám klasický kompost, chtěla jsem tuto metodu kompostování vyzkoušet. Natolik mě zaujala, že jsem u ní zůstala a vytvářím si tak vlastní tekuté hnojivo pro rostliny. Hnojivo je kvalitní, jelikož se mi nejednou stalo, že jsem rostliny „spálila“. Už ani pro pokojové rostliny nemusím kupovat průmyslově vyrobená hnojiva.

Navíc se mi líbí, že tímto redukuji bioodpad rychleji a výrobce uvádí, že tímto snížíme množství vyprodukovaného bioodpadu až o 25 % původního množství.

Jaké využíváte metody kompostování vy?

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


One thought on “#8 Udržitelnost – Bokashi kompostér

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.