Jaro už nám pomalu klepe na vrátka a s ním i svěží teplý vzduch a spousta světla, barev a vůní. Zatím se ale stále choulíme u kamen a vyčkáváme, vždyť ne nadarmo se říká: „Březen, za kamna vlezem“. Semínka už klíčí a my můžeme pomalu začít připravovat jarní očistu nás i našich domovů.
Zopakujme si pár triků z předchozího dílu, jak dodat domovu tu správnou šťávu:
- Vymalujte! Na bílo nebo barevno, hlavně čistě a svěže.
- Vygruntujte! Všechny pavučiny z domu pryč.
- Vyvětrejte! A to pořádně.
- Pusťte domů světlo! Pryč se žaluziemi a záclonami.
- Pořiďte si krásné květiny! Fíkus, bambus nebo třeba muškáty.
- Používejte přírodní zesilovače energií! Jako třeba drahé kameny.
- Vykuřujte váš domov! Nejlépe sušenými bylinami.
- Používejte aromalampu! A přírodní vůně květů.
V minulém příspěvku jsme se zaměřili na důležitost velkého gruntování. Velký úklid v souladu s přírodou patří neoddělitelně k našim životům, ale všeho s mírou! Stačí 1-2x ročně vymést všechny pavučiny. A pokud jsme to nestihli před Vánoci, je blížící se jaro ještě lepším načasováním. Frekvence malování stěn je ryze individuální, v bytovce bude potřeba malování menší než ve starém domě, kde se topí lokálně. Za to větrání je potřeba dopřávat domovu každý den, jen korigovat intenzitu s ohledem na počasí. Miluji ranní vstávání do chladného domu a čerstvý vzduch z otevřeného okna.
Dnes se pojďme zaměřit na další triky-tipy pro naše domovy.
Budiž světlo
Často se na návštěvách setkávám s malým nešvarem moderní doby – staženými žaluziemi, případně dlouhými nepropustnými záclonami, které brání oku sousedovu koukat, kam nemá. Jenže se sousedovým okem bráníme i slunečnímu světlu, aby pohlédlo do našich domovů. A přitom právě sluneční svit je to, co nás po dlouhé zimě nabije příjemnou zdravou energií, chutí do života a radostí. Pusťte ho do svých domovů! Roztáhněte žaluzie a zkraťte záclony, ať k vám denní světlo pěkně svítí.
Nezapomínejte také na světlo z přírodních svíček a různých lampiček, které podtrhnou atmosféru domova zejména večer. Hořící oheň má sílu přeměnit vlhkou nepřívětivou místnost v útulný domov.
Květiny, jejich kouzlo a harmonie
Moderní interiéry jakoby zapomněly na dávné kouzlo a harmonii, kterou do prostoru vnáší vhodně zvolené květiny. Často se omezujeme jen na pár orchidejí, které krásně kvetou, za to kyslíku z fotosyntézy, a tím i pozitivní energie, pro nás moc nevytvoří. Ať už máte rádi jakékoliv květiny, pořiďte si je, dejte si práci s péčí o ně (často stačí pouze zalévat 1x týdně ideálně odstátou vodou) a oni vám ji bohatě vrátí! Každý byt by měl mít svoji zelenou dominantu. U nás je jím vzrostlý fíkus na kmínku, který roste takřka bez péče, spokojeně vedle nás. Musím ho dokonce sestřihávat, aby neprorostl až na půdu. Jak krásná a bezúdržbová květina! Při výběru květin se můžete řídit jednoduchým pravidlem – kulaté, členité listy a kvetoucí rostliny reprezentují spíše energii zklidňující, hodí se tedy do místností, kde odpočíváte. Naopak špičaté pevné listy, trny a kaktusy energii spíše stimulují, vhodné budou do pracoven nebo do míst, kde je potřeba energii rozproudit.
Do ložnice a dětských pokojíků používejte květiny pouze zklidňující a to v malé míře. Krásně vám mohou posílit sektor zdraví umístěním na východ a sektor partnerských vztahů umístěním na jiho-západ (dle feng shui). Dalším pravidlem by měla být alespoň jedna kvetoucí rostlinka na parapetu před oknem nebo uvnitř bytu. Tady můžete využít pár zmíněných orchidejí nebo třeba řezané květiny (ideálně ty sezónní), které v každé místnosti podtrhnou její krásu.
A jak je to s kameny?
Místa, která vám připadají tmavá, divná nebo zatuchlá, můžete oživit drahými kameny. Na trhu je jich v současné době tolik! Skvěle ale poslouží i pěkně rostlý křemen, který najdete někde v lese. Část práce odvedou i mušle z dovolené. U kamenů se řiďte jejich barvou a vaším pocitem – ten vám napoví, na co bude kámen nejlépe působit. Znovu platí pravidlo, že oblé, opracované kameny energii spíše zklidňují a surové kusy hornin energii spíše stimulují.
Vůně, vůně, vůně
Co by to bylo za domov bez vůní? Levandule, majoránka nebo heřmánek – pamatujete si na vůně vašeho dětství? Vonné tyčinky, sušené byliny hozené na plotnu kamen nebo krásná aromalampa by neměly ve vašem domově chybět. Vždy ale vybírejte jen přírodní výrobky! V nabídce vonných tyčinek u těch kvalitnějších objevíte složení, ty extrémně levné nekupujte, je možné, že jsou syntetické. Bylinky si můžete nasušit doma, krásně vám poslouží šalvěj ze zahrádky nebo třeba šetrně sloupnutá pryskyřice borovice. Kousky bylin a pryskyřic rozmělněte na alobal a umístěte na horkou plotnu nebo si pořiďte vykuřovací nádobku. V Nepálu v horách se vykuřuje každé ráno ve starých plechovkách se žhavým uhlíkem, nebojte se tedy experimentovat.
Aromalampa naplněná vůněmi dokáže udělat obrovskou práci během chvilky. Na rozdíl od předchozích variant je vůně jemnější, plnější a nevadí ani dětem, ani zvířatům. Dopřejte si domů lahvičky plné vůní – levandule, kadidlo, mandarinka by u vás doma neměly chybět. Vždy ale kupujte jen kvalitní lahvičky s uvedeným latinským názvem rostliny. V opačném případě můžete narazit na syntetické napodobeniny, které často také krásně voní, ale neudělají za vás tak velkou práci jako přírodní kousky. Navíc ze syntetických vůní často bolí hlava.
Krásné voňavé jaro přeje,
Michaela
Autorkou článku je Michaela Nováková www.simbis.cz