Bramborový chléb z obyčejné trouby

Každému se občas stane, že mu doma zbydou brambory nebo kaše od oběda. Dneska mám pro vás tip, jak s nimi udělat výbornou večeři.

Chlebík je vláčný a nadýchaný. V receptu píši o droždí. Z vlastní zkušenosti vím, že sušené droždí mi nikdy nenakyne tolik, jako to čerstvé. Pokud tedy chcete spíše nadýchaný a větší chléb, použijte čerstvé droždí. Naopak pokud máte rádi hutnější a menší chléb, použijte sušené droždí.

Ingredience (pekla jsem ve formě 26 cm)

  • Brambory/bramborová kaše (ne víc než 250 g) – čerstvě uvařené nebo z druhého dne
  • 500 g mouky (já namíchala mouku 300 g pšeničné polohrubé a 200 g pšeničné hladké, ale můžete použít i špaldovou, žitnou, je to jen na vás)
  • ½ kostky čerstvého droždí (lze použít i celý pytlík sušeného)
  • 1,5 lžičky soli
  • 1 lžička cukru
  • 300-400 ml vlažné vody (lze použít i tu z vařených brambor)
  • Případně koření dle chuti (někdy přidávám sušený česnek, kmín,…)


Postup

  1. Příprava kvásku – do hrnku si nadrobíme droždí, přidáme lžičku cukru, lžičku mouky a trochu vody. Promícháme a necháme vzejít kvásek.
  2. Mezitím si připravíme do větší mísy/robota ostatní suroviny – mouku, sůl, případné koření a brambory. Brambory je potřeba před vložení do mísy rozmačkat jako na kaši. Pokud to půjde špatně, nařeďte trochou připravené vlažné vody. Zbytek vody budeme do těsta přilévat postupně.
  3. Když vzejde kvásek přidáme ho do mísy, nalijeme trochu vlažné vody (od oka) a hněteme. Za mě práci dělá robot. Vodu doleji vždy podle toho, aby těsto nelepilo. Někdy mi voda zbyde.
  4. Připravené těsto necháme cca 1 hodinu kynout pod pokličkou. Poté následuje „mazlení s chlebem“. Je potřeba ho zpracovat rukama „překládáním“. Vždy vytáhnete kus těsta do výšky a dáte doprostřed těsta, poté z druhé strany vytáhnete těsto do výšky a dáte na střed. Toto opakujte několikrát. Nakonec chleba otočte a vložte do připravené formy a předehřáté trouby.
  5. Pečeme na 190 °C asi 60 minut. Prvních 45 minut peču přikryté alobalem nebo pokličkou a poté odkryji. Dá se péct na klasickém plochém plechu, nebo já peču v kulaté formě (26 cm).
  6. Po vyndání můžete potřít obyčejnou vodou, chleba je poté lesklejší a křupavější.

Chléb vydrží poměrně dlouho, aniž by oplesnivěl apod. Nicméně u nás moc dlouho nevydrží.

Pokud máte na zahrádce bylinky, nebojte se experimentovat a přidat je do chleba. Budete mít trochu jinou variantu.

Máte nějakou speciální vychytávku na pečení chleba, která mu dodá úplně jinou chuť? U mě bodují právě brambory, chleba dělají vláčnější a moc dobrý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.