#7 Udržitelnost –8 tipů, jak dál využít bavlněné roušky?

Máte doma nevyužité bavlněné roušky a nevíte, co s nimi? Pojďte se podívat, co lze vytvořit z malého kusu látky.

Z covidové doby mi doma zbylo několik roušek z bavlny, které už určitě nebudu potřebovat. Přemýšlela jsem, jak je dál využít. Níže naleznete několik tipů, co s nimi.

Velmi záleží na vzoru látky, ze kterého je rouška vytvořena, podle toho se rozhodnete, na co nového ji přetvořit. Já jsem navíc měla doma měla roušky skládané s kapsou na vložení ubrousku, takže na nich bylo docela dost látky.

Hadříky a utěrky

Mezi mé velice oblíbené položky patří hadříky. Využívám je jak v domácnosti, tak třeba i jako ubrousky pro děti. Na hadříky se dají totiž využít i ne tak pěkné kusy látky.

Pokud roušky dobře rozstříháme a sešijeme, může nám vzniknout pěkný hadřík nebo hadr na utírání a úklid. Roušky jsou šité z obdélníků, se kterými se dobře pracuje. Jako návod můžete využít jeden z předešlých článků: Utěrky nebo hadříky ze starých triček

Základ pro patchworkové tvoření

Vzhledem k tomu, že skládané roušky jsou vytvořené z pravidelných obdélníků/čtverců, tak je možné je využít jako základ pro patchwork, ať už budete tvořit cokoli – deku, předložku v koupelně, povlak na polštář. Spousta roušek navíc měla neotřelé a hezké vzory, takže výsledný výrobek by mohl stát za to.

Zdroj, ilustrační foto: pixabay.com

Gumičky do vlasů

Pokud mají roušky hravé vzory, je možné z nich vytvořit gumičky do vlasů jako na obrázku.

Stačí z roušky vytvořit pruh látky, do kterého vložíme gumičku do vlasů a zašijeme. Jednoduchý návod můžete vidět na následujícím videu.

„Hárací“ kalhotky pro menší pejsky

Další variantou, kdy nemusíte s rouškou dělat nic a nechat ji v její původní podobě, je využití jako kalhotky pro fenky, když hárají. Stačí si jen šikovně poradit, roušku pejskovi dát mezi nohy a uvázat. Na toto jsou nejjednodušší roušky, které mají šňůrky na zavázání než roušky s gumičkou.

Klíčenka nebo držák na dudlík pro miminko

Klíčenku využije každý. Navíc, proč tu starou jednou za čas nevyměnit za novou? Zase využijete pruh látky, ke kterému stačí přidat karabinu. Návod můžete vidět v následujícím videu.

Škraboška na spaní a stahovací pytlík

Trochu netradiční věc, na kterou můžete využít kus bavlněné látky, je škraboška na spaní. Pokud v ní uděláte dírky na oči, lze ji využít i jako masku na karneval.

Dále ve videu můžete vidět i návod na ušití pytlíku – na drobnosti, brýle apod.

Ozdobná mašlička

Mašličku můžete využít při mnoha příležitostech – do vlasů, na ozdobení dárků nebo dekorací, věnců apod. Ve videu můžete vidět podrobný návod, jak na to.

Našli jste nějaké další využití? Napište nám do komentářů.

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem
Videa: Děkujeme tvůrcům na youtube za využití jejich obsahu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.