#6 Udržitelnost – Obsah kontejnerů na sklo – jsme národ alkoholiků?

Zavařovací sklenice, láhve od alkoholu, co vše vyhazujeme do kontejnerů na sklo? Pojďme se zamyslet nad tím, jaké sklo se vyhazuje do kontejnerů a co z toho může plynout.

Každý někdy přemýšlí nad věcmi, které ne vždy dávají smysl. Při třídění zavařovacích sklenic mě napadlo, kolik lidí si schovává zavařovačky stejně jako já?

Zavařovací sklenice

Sice zavařuji jen občas hlavně podle naší úrody, ale pro tyto potřeby mám doma schované různé sklenice – malé i velké. Sklenice mi zabírají místo zhruba 1-2 krabic od banánů. Jednou za čas je vždy projdu, zkontroluji víčka a některé vyřadím, protože už nejsou v tak dobrém stavu. S tímto množstvím si v pohodě vystačím.

Sklenice na zavařování nekupuji. Mám totiž pocit, že potom se celé zavařování více prodraží. Přijde mi udržitelnější si schovávat sklenice ze zakoupených potravin. Je sice pravda, že každá sklenice bude jiná a jinak velká. To mi nevadí. Pokud však kupujete stále stejné produkty, tak se vám časem nashromáždí více stejných sklenic.

Zdroj: pixabay.com

Další sklo

V poslední době se u nás objevují i jiné skleněné láhve a nádoby, např. od kosmetických produktů, alkoholu apod. Ty do skla odnáším rovnou při každé procházce. Některé láhve, ještě před vyhozením využívám někdy na tvoření.

Co u nás obsahují kontejnery na sklo?

V rámci mého třídění odpadu jsem si u nás udělala menší průzkum a vždy když jsem šla vyhodit nějaké sklo, tak jsem nahlédla do kontejneru, abych zjistila, jaký typ skla se vyhazuje u nás.

Byla jsem celkem překvapená. Ve všech případech, kdy jsem nahlédla dovnitř, tak kontejner obsahoval především láhve od alkoholu, převážně pak od vína. Občas se objevila nějaká láhev tvrdého alkoholu. Zavařovaček tam bylo opravdu minimum.

Navedlo mě to na otázku, zda jsme národ alkoholiků anebo se obsah kontejnerů liší dle lokalit? Třeba se u nás více pije víno a lidé si schovávají zavařovací sklenice stejně jako já nebo nevaří vůbec, jídlo si objednávají, a tudíž odpad v podobě zavařovacích sklenic neprodukují vůbec. V jiné oblasti to může být jiné.

Možná si říkáte „ta ale nadělá, jeden kontejner“. U nás máme kontejnery v zemi, jejich obsah je dost velký. Vyváží je minimálně 1x do měsíce, a to jsme schopní u nás kontejner naplnit. Další měsíc se vyváží sklo zhruba ve stejném složení, tedy láhve od vína.

Zdroj: pixabay.com

Poučení na závěr

Pro mě je to zajímavý ukazatel. Dá se z něj vyčíst opravdu hodně z pohledu na naše lidské zdraví. Alkohol bychom měli pít pouze příležitostně nikoli ve velkém množství. Pokud v mé obci existuje více lidí jako já, abstinentů, tak to evidentně někdo v mém okolí může s alkoholem trochu přehánět. Dávejte na sebe pozor a pečujte o své zdraví. Snažte si uchovat zdravý životní styl.

Další odkazy

Na internetu jsem objevila skvělou stránku o třídění odpadu, kterou s vámi ráda nasdílím. Naleznete tam informace o tom, jak třídit, kam dávat jednotlivé typy odpadů a celkově vám to může pomoci na vaší cestě k třídění. Více na webu https://www.samosebou.cz/

Zdroj: samosebou.cz, IG@samosebou_tridim

Jak to máte u vás? Napadlo vás někdy do kontejnerů koukat, abyste zjistili, jaké sklo se u vás třídí?

Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.