Z pampelišky vyrábějte balzámy a želé nebo ji naložte jako kapary

Salát z mladých listů pampelišek znáte. Med určitě také. Pampeliška toho ale umí mnohem víc! Mladé květy můžete naložit jako kapary, připravit si léčivý balzám nebo skvělé želé. Tady jsou recepty.




Pampeliška pro zdraví

Rostlina dostala svůj oficiální botanický název podle mléčně zbarvené šťávy, které po utržení vytéká ze stonků. Nadměrnému vnitřnímu užívání této smetanu připomínající tekutiny, bychom se měli vyvarovat, protože to může vést až k otravě. Šťáva je ovšem účinným prostředkem proti bradavicím a její mírná konzumace se také doporučuje při onemocnění cukrovkou. Celá rostlina obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek například hořčiny, steroly, flavonidy, třísloviny, inulin, aminokyseliny, ale také vitaminy skupiny B, draslík, mangan měď nebo zinek. Zvláště mladé listy vynikají vysokým obsahem vitaminu C a kyseliny křemičité.

Pampeliška stimuluje chuť k jídlu a tvorbu žluči a pravidelné pití čaje z této bylinky také zvyšuje aktivitu jater a ledvin. Povzbuzuje také činnost krvetvorných orgánů a výborně čistí krev. Především pro tyto účinky bývá oblíbenou součástí mnoha jarních detoxikačních čajových směsí. Má také příznivý vliv na kloubní vazivo a obklady nebo koupele v pampeliškovém výluhu zmírňují bolesti při revmatu. Zvláště kořeny této bylinky jsou pak připisovány dokonce i protirakovinotvorné účinky.

Pampeliška pro krásu

Z listů a okvětních úboru pampelišky si můžeme připravit hojivý balzám, pomáhají zklidnit pokožku podrážděnou přehnaným sluněním. Asi 2 hrsti pampeliškových listů a květů zalijeme čtyřmi šálky vody a celou směs spaříme. Přidáme asi 10 dutých pampeliškových stonků a necháme deset minut louhovat. Tekutinu poté protřepeme, scedíme a přelijeme do lahviček.

Pampeliška v kuchyni

Mladé listy pampelišky jsou například ve Franci považovány za důležitou salátovou zeleninu a kromě salátu se jimi dá vylepšit třeba i jarní polévka nebo pomazánka. Pro kuchyňské využití jsou nejlepší mladé listy, které obsahují nejvíce vitaminu C a ještě nechutnají hořce. Poupátka se dají naložit jako kapary, stačí je po vrstvách naskládat do čisté a suché zavařovačky, jednotlivé vrstvy zasypat kuchyňskou solí a naplněnou sklenici nakonec zalít octem.

pampeliška I.

Pampeliškový med

Z květů této bylinky si také snadno vyrobíte oblíbený pampeliškový med.  Budete si na něj muset nasbírat 220 květů pampelišky a dále si připravit 1 l vody, 1 celý pomeranč, půl lžičky kyseliny citronové a 1 kg cukru nebo včelího medu. Samotná příprava už je pak celkem jednoduchá. Oprané květy, vložíme do hrnce, zalijeme vodou, přidáme kyselinu citronovou a pomeranč a necháme jeden den odležet. Poté směs přecedíme, přidáme cukr nebo med a na středním ohni vaříme, dokud pampeliškový med nezhoustne. Poté ho přelijeme do čistých a suchých zavařovacích sklenic. Med z květů pampelišky je výborným domácím lékem na lehká jarní nachlazení.

Pampeliškové želé

Na tohle želé na rozdíl od pampeliškového medu bude stačit natrhat květů jenom třicet. Kromě toho už si pak připravte jen 0,5 litru vody, šťávu z jednoho citronu, asi 200g želírovacího cukru a 5 pampeliškových květů na ozdobu. Z květů nejprve vyškubejte žluté okvětní lístky, a zalijte je vodou. Přiveďte vše k varu, nechte povařit pět minut a poté směs stáhněte z ohně a nechte vychladnout. Nakonec hrnec přikryjte a nechte květy louhovat přes noc v ledničce. Následujícího dne přeceďte tekutinu přes kávový filtr a otrhejte okvětní lístky ze zbylých pěti květů. Měli byste dostat 400 ml tekutiny. Pokud jí máte méně, nezoufejte, stačí jen upravit množství želírovacího cukru. Na 100 ml tekutiny by ho mělo přijít 50 gramů. Výluh smíchejte s cukrem a citronovou šťávou, přiveďte k varu a za stálého míchání nechte 4 minuty bublat. Poté proveďte želírovací zkoušku. Nejlépe tak, že kápnete vařečkou trochu želé na porcelánový talířek, který jste předtím nechali vychladit v ledničce a do kapky pak prstem uděláte čáru. Pokud se želé krabatí a tvoří se varhánky, máte, hotovo, v opačném případě vařte ještě další 4 minuty a pak celou zkoušku opakujte. Nakonec přimíchejte do želé květy a přelijte ho do čistých zavařovacích sklenic.

Autorkou článku je Eliška Gregorová. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.