Píšete, malujete, tvoříte? Pojďte přilákat múzu

Představte si múzu jako atraktivního chlápka v baru, kterého chcete sbalit. Sbalit? Nalijme si čistého vína. Zamilovat se, strávit s ním šťastně zbytek života, porodit mu krásné roztomilé děti. Jak na to? Padnete k nohám barové stoličky a chytnete svého budoucího manžela pevně za nohavice se slovy „POTŘEBUJU TĚ, ZŮSTAŇ SE MNOU A NIKDY MĚ NEOPOUŠTĚJ“? Ne? Pak to máme stejně. Jak tedy na něj, potažmo na ni?
Za základ považuju:

Cítit se dobře

Pomůže vám v tom hezky se obléknout, učesat, namalovat pusu načerveno? Nebo jen nasadit si barevné náušnice, pruhované ponožky a uvařit si kávu? Prima. Omrkněte se v zrcadle a usmějte se na sebe. Mějte ze sebe radost. Sluší vám to. Každý rozumný chlápek a každá rozumná múza si vás najde sama. Jste nepřehlédnutelná, protože jste svá. Vyzařuje z vás spokojenost. Nevadí, že se nechystáte do společnosti a čeká vás celodenní home office. Múzu nenalákáte na mastný chuchvalec vlasů v drdolu, stejně jako nebudou sexy pro chlápka, kterého chcete sbalit.

Vážit si sebe sama

Nemá o mě ten chlápek zájem? Nevšímá si mě? Pcha. Jeho smůla, ne moje. Ale co. Tak si dám sama skleničku a uvidíme. Budu pozorovat okolí nebo si třeba číst a nasávat. Inspiraci, samozřejmě. Za chvilku to přijde. On. Ona – múza. A když ne? Strávili jste příjemný čas sami se sebou. A to se počítá. Píšete? Napište o tom. Co jste zažili a jak jste se u toho cítili. Malujete? Hoďte své pocity na plátno. Nepřemýšlejte u toho. Prostě to pusťte ven.

Konat

Pište. Malujte. Skládejte hudbu. Tvořte šperky. Pleťte svetry. Točte filmy. Nečekejte, až si múza dolakuje nehty nebo dokouká oblíbený seriál. Pusťte se do práce sami a ona si vás najde. Zaujměte ji svou tvorbou. Konejte. A až ji ucítíte na svém rameni, klidně ji ještě malou chvilku (se vší pokorou) ignorujte. Nenechte se vyrušit, naopak se do tvorby ponořte až po uši. Nebo ještě hlouběji. Pokračujte. Občas se na ni usmějte. Pak jí nezapomeňte poděkovat (pokud jste to nedělali průběžně) a ujistěte ji, že se opět budete těšit na brzkou shledanou.

A že se rozseděla a nemá se k odchodu? Nechce se jí od vás pryč, a pokud ano, tak si jen na chvilku odskočí a ráda se k vám znovu vrací? Pak vám upřímně gratuluji. Dokázali jste to. 🙂

Autorkou článku je Martina Hudečková. Foto: pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.