V novém roce budu zelenější. I bez silvestrovské kocoviny

Třídit odpad už je dnes skoro samozřejmost. Naštěstí. A abychom ho mohli třídit, musíme ho nejprve vytvořit. Taky samozřejmost. Nebo ne?
Vnímám, že předsevzetí už nejsou nějakou dobu v kurzu. Přitom ony za nic nemůžou. To my toužíme žít zdravěji, myslet pozitivněji, oblíknout džíny ze sedmnácti… Ale nedejbože říct to nahlas. A ještě začátkem nového roku. „On si ještě někdo dává předsevzetí? Na co? Stejně to těm nadšencům vydrží maximálně do poloviny února,“ mávne rukou většina lidí v mém okolí. Nojo, ale není to škoda? Nový rok k novým začátkům prostě svádí. A možná je lepší začít a vydržet aspoň pár měsíců, než se vůbec nepokusit. Každá cesta začíná prvním krokem. Ta moje bude letos zelenější. Snad. Přidá se někdo?

Outfit z druhé ruky

Nakupovat v sekáčích se mi už nějakou dobu daří a ráda bych se v tomto umu dále zdokonalovala. Pokud stejně jako já nepatříte k vyvoleným, kteří z kamenného second handu odchází během čtvrt hodinky s pěti superfešnými kousky za stovku, doporučuju navštívit vinted.cz.

Letáky měly zůstat stromem

Cedulky na schránce s nekompromisním odmítnutím letáků mě štvaly v době, kdy jsem si v pubertálních časech jejich roznosem přivydělávala. Dneska mi dělají radost. I tu naši jedna zdobí. Jen bych hlasovala pro přívětivější tón. Jde to i jinak, než drsným imperativem doplněným patnácti vykřičníky.

Jedno latté s sebou, prosím

Co existuje v zimě dokonalejšího, než při procházce usrkávat z horkého kelímku voňavou kávu? Asi nic, až na ten kelímek. Přitom termohrnky zažívají boom a vyrábí se v tak krásných designech, že je pro kafeholiky vyloženě hřích si minimálně jeden nepořídit. Větší hřích už je snad jenom vlastnit ho a zapomínat brát s sebou ven. Do této skupiny se zatím řadím já. Stydím se.

Stop pemprskám, ať žijou látkovky

Pokud máte děti a trochu se zajímáte o životní prostředí, určitě vás dilema látkovky versus jednorázovky neminulo. A neminuly vás nejspíš ani názory žen o generaci výš, že je blázen ten, kdo chce v dnešní době dobrovolně látkovat. Nebudu vás nudit/oslňovat propočty, kolik plenek průměrně spotřebuje jedno průměrné dítě za jeden průměrný den a ještě průměrnější noc. Google ví, zeptejte se ho. A ať vám rovnou ukáže všechny ty roztomilé barevné látkové plenky se sovami, liškami, slony, auty, letadly… 🙂

Tašku za korunku?

Raději obráceně. K povinné výbavě kabelky zařadit plátěnou tašku a „zelené“ pytlíky na ovoce a zeleninu. Látkové nebo kompostovatelné. A každou ušetřenou korunu do kasičky. Mějte se, igelitky, sbohem, mikrotenové sáčky. Je vás všude zbytečně moc a zobou vás pak ptáci a želvy.

Na vytvoření zvyku prý stačí 21 dní. Takže je velká šance, že během ledna přijmu všechny uvedené body za své a prvního února si dám dalších pět zelených. Tak na zdraví a na přírodu!

Autorkou článku je Martina Hudečková, foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.