Šatna v bytě: Praktické rady, jak na to

„Sakra, kde mám to sako? Ještě včera tady bylo?“ „Nemám přehled, nevím, co na sebe, kde jen ta sukně může být?“ Znáte tyto věty? Troufám si tvrdit, že málo z nás je od počátku vlastního bydlení nebo nového bydlení v páru dobře organizovaný, ví, kde co má a kolik toho vlastně má. Ano, řeč je o oblečení v šatníku. Kterak logicky naplnit šatník, to nechám na zralé úvaze každého z vás.

Ráda bych se zabývala konstrukcí a možnostmi, jak vaše ošacení uskladnit. Jednoduše, logicky, osobitě. Prostě abyste vše vždy našli – nebo aspoň měli přehled. Pořiďte své popelce mezi místnostmi nový vzhled a nejenže zrychlíte svůj ranní výběr, ale bude vám i dobře na duchu při pohledu na tu harmonii ve vaší skříni.

image1

Zdroj: www.mazzaliarmadi.it

Co ale dělat, když peněz ani prostoru na velkou šatní skříň s pojezdem není nazbyt? Předpokládali jste, že se přítelkyně, právě nastěhovavší do vašeho staromládeneckého bytu, spokojí se dvěma poličkami a malým prádelníkem? Omyl. Zde najdete návod, jak co nejjednodušeji vyzrát na vaši šatnu.

Pokud bydlíte v domě či velkém bytě, gratuluji vám, máte dost prostoru pro vytvoření samostatné místnosti jako z amerických filmů. Pěkně lampička, kanapíčko, zrcadla, prostě super pohodička.

Většina z nás ale laboruje s malými prostory, oblečením často rozházeným po bytě, v pytlích, krabicích, zkrátka klasika.

Nejprve pár bodů, které stojí za to si rozmyslet, než se do něčeho dáte:

  1. Vyřaďte vše nepotřebné – dle zásad feng shui a především logického rozumu – vyhoďte vše, co jste si minulý rok ani jednou nevzali na sebe (pominu-li roční prázdniny na Havaji nebo na Sibiři). Vše, co je mimo mísu, nesluší vám nebo jinak nesedí, prodejte, rozdejte známým nebo podpořte charitu.
  2. Logicky uspořádejte sezónní věci – ideálně na tři části – jaro/léto/podzim-zima. Je ovšem dost pravděpodobné, že vzhledem k počasí posledních let se budeme do budoucna omezovat pouze na léto a zimu.
  3. Rozmyslete si, jaký preferujete systém ukládánísezónního a současného oblečení. Preferujete lehké a moderní matriály? Pak doporučuji plastové průhledné nebo průsvitné krabice a krabičky IKEA. Libujete si v přírodních materiálech? Nakupte obyčejná dřevěná ramínka, pár kulatých tyčí a pěkných prken (nebo alespoň dobře dostupných OSB desek).

Máme rozmyšleno? Vydejte se na nákup nebo aspoň omrkněte okolní bazary. Nábytek do skříně – vnitřní úložný prostor, skříně samotné nebo úložné boxy bývají častým prodejním artiklem velkých low-cost obchodů s nábytkem.

Jde se na věc. Oblečení a doplňky roztříděny, mimosezónní věci odděleny, ostatní probráno.

Doporučuji začít s mimosezónními. Pakliže financí je opravdu málo, nakupte vakuové pytle. Vysajte vzduch, pořádně zapněte a nezapomeňte popsat. Pytle s takto uloženým oblečením odolají molům, plísním a jiným nepřátelům našich šaten. Pytle jsou průhledné, proto je možné zcela jasně identifikovat obsah. Vejdou se na dno skříně, na její strop nebo do jakékoli mezírky, pro kterou jste dosud neměli uplatnění.

image2

Zdroj: www.tv-products.cz

Šatna: Ať to visí!

Věšte, věšte, věšte. Tedy to, co se pověsit dá. Systémů na věšení ramínek najdete celou řadu. Sukně, šaty, kalhoty, saka, bundy a lepší svetry.

Lze samozřejmě využít klasickou šatní tyč:

image3

Zdroj: www.bonsoni.com

Nebo si sežeňte mobilní věšák:

image4

Zdroj: www.ikea.cz

Nemáte-li vhodný prostor, zkuste i věšák zavěsit. Stačí použít obyčejné lanko ze železářství a upevnit ho z místa A do místa B háčkem ke stropu.

Nebo použijte víceúčelová ramínka:

image5

Zdroj: www.tchibo.cz

Budete-li ale mít obyčejná ramínka, doporučuji na jedno zavěsit jen jeden kus oblečení. Látka tak bude lépe dýchat, nebude se tak mačkat, a navíc budete mít dobrý přehled o tom, co máte.

Malá rada: Pořiďte si větší množství jednoduchých ramínek. Zkuste pohledat na některém z internetových bazarů, zda někde neruší prodejnu s ošacením a nerozprodávají své artikly. Kromě dobré ceny získáte pěkný celistvější vzhled – protože plastová, barevná, dřevěná, látková a nafukovací ramínka vedle sebe nebudí přílišný dojem harmonie.

Skládejte v šatně efektivně

V Americe umí skoro všechno lépe. Nevěříte? Zde je odkaz na instruktážní video, kterak jinak skládat oblečení. Pokud máte odpor ke komínkům, zkuste skládání triček, svetrů a mikin naležato. Zabere to o trochu méně prostoru a vejde se do běžných košů, zásuvek nebo prádelníků.

https://www.youtube.com/watch?v=vRtwq_XZEZM

image6

Zdroj: http://www.alejandra.tv/

Prádlo jen do prádelníku

Pokud si můžete dovolit komodu, prádelník nebo zkrátka oddělenou skříňku na vaše spodní prádlo, máte vyhráno. Využijte chytrého a dobře udržovatelného organizéru do hlubokých šuplíků a nebude se vám stávat, že ráno nenajdete druhou ponožku nebo vhodnou podprsenku. Jestliže si komodu dovolit nemůžete, vyzkoušejte praktické drátěné koše, které dobře větrají, a na první pohled víte, co se nachází uvnitř.

Kam v šatně s doplňky

Pásky, šály a šátky, kravaty, kabelky, pokrývky hlavy, to vše potřebuje své místo.

Spousta drobných předmětů stejného charakteru, ale jiné barvy a materiálu jako šály a šátky je dobré mít na očích všechny dohromady. V případě, že jich nemáte tolik, jako kdybyste chtěli šálou obdarovat každého sparťana na Letenském stadionu při zápase se Slávií, postačí vám běžný prodejní artikl z IKEA:

image7

Zdroj: www.ikea.cz

Dobře poslouží i obyčejná kulatina (nebo chcete-li násada na koště), kde pěkně navážete šály jednu vedle druhé třeba podle barev. Pásky lze navěsit podobně, nebo také smotat do papírové krabice s designovým povrchem nebo v nejhorším i do velké krabice od bot.

Boty a vaše šatna

Boty uskladňujte čisté. Není nic horšího, než když se vám sype suchá hlína do krabice s botami nebo potřebujete vytáhnout sametové baleríny a zjistíte, že jsou pošlapané jako od stáda slonů. Kdo má děti (především malé, ví, co mám na mysli).

Moje střevíčky jsou jako ze zlata..

I zde se uplatňují krabice jako nejjednodušší pomocník. Skladujete-li originální krabice od bot ke každému páru, pak jste buď dobrý organizátor, nebo máte doma tolik místa, že je vám to jedno. Pro všechny ostatní doporučuji zvolit větší bednu nebo krabici pro boty na každou příležitost. Nebo pokud je ve vaší domácnosti více členů, věnujte každému svoji krabici (nebo dvě) a máte vystaráno. Dražší nebo vzácnější páry mějte v sáčku nebo krabičce zvlášť. Hlavně taneční boty s aplikacemi by mohly mezi svými obyčejnějšími bratry ve velké krabici trpět.

Bez polic to nejde

Nejklasičtějšími pomocníky při organizaci jsou běžné police.

Mohou být z masivu, levnějšího laminátu nebo zmíněných OSB desek. Ani sklo nevypadá špatně, ale nebývá nejpraktičtější, nejlehčí ani nejlevnější.

Pokud umíte vrtat a šroubovat, gratulujeme. Toto svede každý trochu zručný kutil. Pokud ne, zajděte si do DIY obchodu pro něco podobného:

image8

Zdroj: www.obi.cz

 

Jestliže nemáte nikoho, kdo by vám mohl pomoci, a ani vy sami si netroufáte vzít do ruky vrtačku a šroubovák, pořiďte si výše zmiňovaný pojízdný věšák, mobilní látkovou skříň nebo jednoduchý organizér. Pokud ho nebude používat, lehce složíte a uskladníte na horší časy.

V neposlední řadě sestavte skříňku na kolečkách (k dispozici též v IKEA) – lze ji použít v koupelně, prádelně, chodbě nebo právě v šatně. Místo šuplíků použijte drátěné koše, látkové koše nebo plastové zásuvky ve více velikostech.

Nezapomínejte v šatně na vzduch!

Každá šatna, kout nebo místečko, kam dlouhodobě něco ukládáte, potřebuje větrat. Není nutné denně, ale pravidelnost se vyplácí. Máte-li rádi voňavé prádlo, použijte osvědčenou levanduli. Kupte si nebo nasbírejte fialové květy rostliny, zašijte do malých látkových pytlíčků nebo jen tak stáhněte do látky gumičkou a pověste sem tam na ramínko s věcmi. Skvěle pomáhá také kdoulové jablíčko nebo marseillskémýdlo. Ani molové lapače nebudou od věci. Pokud ale lpíte na chemii, pak pro vás bude nejvhodnější naftalín. Ovšem o příjemné vůni si můžete leda nechat zdát. Nicméně – účinkuje perfektně:)

image9

Zdroj: www.fler.cz/kouzelny-domov

Pozn. Autorka článku se dobrovolně vzdala pracovny pro vytvoření šatny, kterou již poněkolikáté přesouvá, mění a jinak předělává, aby byla k obrazu jejímu, ne však pro ostatní členy domácnosti, kteří se s každou reorganizací mění v chaotické ranní hledače ponožek, kapesníků a triček.

Autorkou článku je Lenka Zelenková

One thought on “Šatna v bytě: Praktické rady, jak na to

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.