Počasí si s námi trochu pohrává. Chvíli teplo, chvíli zima. Ale příroda se nevzdává. Už to roste, bují, kvete. Je čas vzít košíček, vyjít si na louku a hledat léčivé bylinky. Jaké sbírat v květnu? A proč?
Příroda je v květnu štědrá. Potěchu každoročně připravuje pro naše oči i nos. Znáte snad krásnější pohled, než ten, který skýtá rozkvetlá louka? A kolik léčivých bylin se v ní může skrývat!
Jak sbírat a sušit bylinky v květnu
Na bylinky si vyjděte nejlépe s proutěným košíkem. Pokud budete sbírat různé druhy bylin, vezměte si správný počet plátěných tašek, aby se vám bylinky nesmíchaly. Byliny sbírejte jen na čistých místech (dostatečně vzdálených od silnice). Bylinky sušte nejlépe rozložené v bedýnkách vystlaných čistým papírem. Nejlepším místem je půda (tmavé, suché a vzdušné místo).
Černý bez
Už několik let nesmí sušené květy bezu černého chybět v naší bylinkové domácí apatyce. S nástupem podzimu vaříme bezový čaj, který pijeme preventivně nebo při nastupujícím nachlazení a chřipce. Funguje spolehlivě. Květy bezu černého, který roste v zahradách, na okrajích lesů nebo v parcích, sbírejte v polovině rozkvětu, tedy před jejich plným rozvinutím (květen – červen). Čaj připravte ze lžíce květu, který vhoďte do vroucí vody, nechte přejít varem a 15 minut louhujte. Pijte teplé. Bezový čaj oslazený medem je vhodný při nachlazení, kašli, rýmě, nastupující chřipce. Chladný neslazený čaj je doporučován při žaludečných potížích.
Hluchavka bílá
Hluchavka, která právě v květnu kvete bílými kvítky, je trošku podobná kopřivě a najdete ji i na podobných místech (rumiště, okolí zídek apod.). U hluchavky se sbírají květní koruny bez kalichů. Květ hluchavky má v lidovém léčitelství široké uplatnění – doporučuje se ženám při menstruačních potížích nebo bílém výtoku. Vhodný je i při zánětech močového měchýře, močovodů nebo ledvin. Protože uvolňuje hleny, používá se i v případě kašle a onemocnění dýchacích cest. Čaj připravíte tak, že zalijete 2 lžičky sušených květů vařící vodou a necháte 15 minut louhovat. Při potížích pijte 2 šálky denně.
Kontryhel obecný
K dalším bylinkám, které sbíráme v květnu, patří kontryhel obecný. Sbírá se kvetoucí olistěná na´t. Kontryhel velmi dobře působí na orgány, má protizánětlivé, stahující a močopudné účinky. Doporučuje se proto při chorobách s krvácením, při průjmech nebo revmatismu. Ženy ocení kontryhel při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci. Čaj z kontryhelu připravte takto: 3 lžičky natě vhoďte do čtvrt litru vody, nechte převařit, 15 minut louhujte, sceďte a pijte 2 šálky denně.
Kopřiva dvoudomá
V případě kopřivy se sbírají listy nebo nať, a to od poloviny května až do října. Odvar z natě kopřivy působí močopudně. Tradičně se kopřivový čaj pije na pročištění, protože pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla. Kromě toho pomáhá tišit astmatické záchvaty, pozitivně působí na nervy a stimuluje tvorbu mateřského mléka.
Jahodník, maliník a ostružiník
V květnu je vhodná doba na sběr listů jahodníku, maliníku, ostružiníku. Z těchto listů se můžete připravit chutný a osvěžující čaj.
Hodně štěstí a zábavy při sběru bylinek přeje Jana Poncarová. A nezapomeňte na pokoru a úctu. Ta je při sběru léčivek nepostradatelná!
Děkuju za skvělý článek! Na bylinky se letos chystám poprvé – vaše rady, jak je sbírat, budou určitě užitečné!