Přirozená hloupost nebo umělá inteligence

V nepřeberném množství informací jsem zaslechla porovnání přirozené hlouposti a umělé inteligence. Co je lepší? Kde to první končí a druhé začíná? Nad tím vším se zamyslíme v dnešním článku.

Občas je potřeba nechat myšlenky volně plynout a dneska tomu nebude jinak.

Boom v oblasti umělé inteligence

Aktuálně zažíváme velký boom v oblasti umělé inteligence. S příchodem Chatu GPT a dalších podobných platforem nabrala umělá inteligence jiných rozměrů. Pravděpodobně o tom už každý slyšel, někteří nadšenci měli i možnost si to přímo vyzkoušet. Kritici mají obavy, kam se bude umělá inteligence vyvíjet a nadšenci přemýšlí nad tím, jak by nám mohla usnadnit životy.

Kde začíná umělá inteligence?

S jejím příchodem je potřeba se zamyslet, jak ji využívat a co je potřeba v dnešní době znát a pamatovat si, když mnoho informací nalezneme během chvilky na internetu.

Umělá inteligence staví na informacích dostupných na internetu. V tuto chvíli prohledává volně dostupné zdroje a z nich vytahuje informace, na které se ptáte. Do budoucna může být tento způsob jiný. Je totiž otázka, komu patří informace na internetových stránkách a zda nepodléhají autorským právům.

Co je to hloupost a jak poznáme hloupého člověka?

„Hlupák je člověk, jenž má nedostatek inteligence, pochopení, rozumu, vědomostí, důvtipu i poznání.“ (wikipedia.org)

Co z vyjmenovaných věcí umí nahradit umělá inteligence? Umělá inteligence je schopna nahradit „vědomosti“, ty si jedním kliknutím dokážeme nalézt na internetu. Z části by pokryla i „poznání“, jelikož spoustu věcí můžeme poznat také na internetu. Ostatní vyjmenované jsou spíše zkušenosti a kompetence získané životem a praxí. Ty dle mého názoru umělá inteligence neumí nahradit. Tímto se více do popředí dostávají tzv. softskills schopnosti, o kterých jsem se více zmínila zde ve článku o kompetencích budoucnosti.

Minulost a současnost

V minulosti stačilo málo, abyste se ve společnosti zařadili do vyšších společenských vrstev. Stačilo mít například vědomosti, ale to že už daný člověk neměl dostatek rozumu, nebylo řešeno.

Zkrátka umělá inteligence pomohla v jedné věci. Lidé, kteří měli svou kariéru a vztahy kolem sebe postavené na držení informací nebo know-how a neměli co dalšího nabídnout, tak v dnešní době nemají moc dlouho šanci na úspěch a udržet si „konkurenceschopnost“, tedy prosadit se v porovnání s ostatními.

Jak vnímáte tato dvě sousloví vy? Přijde vám absurdní je dávat dohromady anebo naopak to dává logiku?

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


One thought on “Přirozená hloupost nebo umělá inteligence

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.