„Milý deníčku“ – mému miminku jsou 4 měsíce

Ano, nedávno jsem psala o stáří 2 měsíce a teď už tu jsou 4 měsíce. Ten čas plyne a já si ho užívám.

Letí to

Musím říct, že všechny dny jsou stejné, ale zároveň tak jiné. Moje miminko dělá neuvěřitelné pokroky. Stejně jako ostatní děti. Věděla jsem to, že to tak bude, ale až když to člověk zažívá na vlastní kůži, tak si uvědomí, že to tak letí. Vše, co společně prožíváme, každá chvilka a moment. Každý smích, večerní koncert nebo procházka na čerstvém vzduchu. To všechno tvoří náš společný vztah.

Neporovnávejte a pokud ano, tak jen pro zajímavost

Všechny dovednosti, váha, růst a jiné věci jsou velice individuální. Nesnažte se je porovnávat. Spíše to berte pro zajímavost. Zkuste se z toho těšit na stejné okamžiky, které vás teprve potkají anebo zavzpomínejte na to, kdy jste dané chvíle prožívali vy. Každé dítko je jiné.

A co teda moje miminko umí?

Moje miminko už rozhodně není žádný novorozenec. Bezpečně umí chytat ručičkami věci. Při přebalování krade věci, na které dosáhne. Také si každé ráno prohlíží ruce a zkoumá, jak barevné rukávy má tentokrát na sobě. Miluje prohlížení knížek, zpívání a rýmovačky a taky to, když s ní tancujeme a máme ji v náručí. Vůbec není žádná nuda se koukat 10 x za den na to, zda na lednici nepřibyl nový obrázek. Na bříšku vydrží pěkně dlouho. Dokonce se už z lehu na zádech přetáčí na bok. Zkoumá vše kolem sebe, i když ten kukuč vypadá občas spíše jako po lobotomii. Bezpečně pozná mámu, tátu a prarodiče. Směje se a už je z mimča parťák. Navíc si začíná uvědomovat svou závislost na mamce. Jo a v poslední řadě nejspíš objevilo jazyk, vše olizuje a vypadá u toho jako pes. Olizuje mámu, tátu a všechno.

Ono je toho možná i více, ale to jsou ty zásadní věci. Běžné věci. Občas se jedná o to, co dospělý člověk považuje za samozřejmost, ale to malé dítko to teprve objevuje.

Objevení ručiček? Významný milník

Pro mě a asi i pro mimčo byl významný milník objevení ručiček. Nikdy nezapomenu na okamžiky, kdy si moje malá začala všímat, že má ruce a koordinovaně a soustředěně chytala předměty postupně každým prstem. Bylo to úsměvné a dojemné.

Večerní koncerty

Mezi jednu z našich milých rutin patří večerní koncerty. Ne každý večer na ně dojde. Někdy se stane, že mimčo usne u krmení/kojení. Ale ve dny, kdy neusne, tak zpíváme. Teda máma zpívá a mimi bedlivě poslouchá. Jsou o chvilky vzájemného štěstí. Když vám to malé stvoření kouká do očí a bez jakékoli přetvářky vás poslouchá, věří vám a užívá se daný okamžik. Jsou to vážně nepopsatelné chvilky.

Na youtube si vždy najdu karaoke písně, které jsou nejlépe jen jako klavírní melodie. Zpívám české songy, které se mi líbí. Možná by vás zajímal můj playlist, ten naleznete níže.

Zdroj: obrázek vytvořený pomocí web.picc.co

Zpívejte svým dětem také. Je jedno jak falešné to bude. Miminko vás bude bezmezně poslouchat ať už to bude jakékoliv.

Režim? Částečně

V poslední řadě stojí za zmínku režim. Ten už se pomalu rýsuje, ale člověk si na nic nezvyká. Zatím máme společný den rozdělný do několika oken. Já už vím, po jak dlouhé době bude mimčo unavené, po jak dlouhé době bude mít hlad, kdy spíše kaká a kdy spíše čůrá a taky už se vzájemně bezpečně známe a prokoukneme svoje nálady. Je až neuvěřitelné, jak funguje vzájemná symbióza.

Jak jste to měli s vaším miminkem vy? Máte čas se zastavit a zamyslet se nad takovými věcmi?

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.