Co zabírá na angínu aneb rady našich babiček

Známe to všichni, ten nepříjemný pocit, když se probudíme s palčivou bolestí v krku. Nemůžeme polykat, jíst, pít ani mluvit. Pak se přidá vysoká horečka, nechutenství, stav totálního vyčerpání a je jasno. Angína. Nemoc, na kterou spolehlivě zabírají moderní antibiotika. Jenže, co když jste na dovolené, je víkend a pohotovost daleko? Nebo prostě nechcete hned použít chemii? V tomto případě se vám můžou hodit osvědčené babské rady. Jak si tedy poradit s počínající angínou bez léků?

Kloktat, kloktat, kloktat

Na bolest v krku jsou velice účinná nejrůznější kloktadla. Níže přinášíme návod na jednoduché, ale výborně zabírající přípravky.

Slaná voda

Potíže s polykáním a nepříjemnou bolest v krku spolehlivě potlačí kloktání slaného roztoku. Používají se 1-2 lžičky mořské soli na 200 ml vlažné vody. Lze přidat i pár kapek Tee Tree oleje. Kloktejte 5x denně, „nápoj“ si vždy připravujte čerstvý.

Šalvějové kloktadlo

Šalvěj lékařská má, jak je patrno z jejího názvu, mnoho léčebných vlastností. Dezinfikuje, má antibakteriální účinky, uklidňuje nervy, podporuje vylučování, snižuje pocení a další. Kloktadlo připravíte z jedné lžičky šalvějových listů a 250 ml horké vody. Po 5 minutách louhování nápoj přeceďte a kloktejte každé 2 hodiny. Pozor však na to, že šalvěj nesmíte užívat v těhotenství a při kojení. Nezvyšujte dávku, protože ve vysokém množství a při dlouhodobém užívání je bylina toxická.

Propolis

Velice účinná je propolisová tinktura, doporučuji zakoupit a mít ji pro podobné situace vždy v lékárničce. Do sklenice teplé vody přidáte jednu lžičku propolisu a každé 2 hodiny vykloktáte.

Zabalte krk

Kromě kloktadel můžete léčbu začínající angíny podpořit krčními zábaly. Mezi ty nejznámější patří bezesporu Priessnitzův obklad. Jak ho připravit? Vezměte suchou plenu (nebo šátek, utěrku či jinou látku), namočte do studené vody a vyždímejte. Obalte krk a přes to dejte igelit. Poslední vrstvou bude suchá látka. Takto ponechte krk zabalený dvě, maximálně tři hodiny.

Na bolest v krku (stejně jako na řadu dalších zánětů) také spolehlivě zabírá obklad z tvarohu. Na plenu rovnoměrně naneste vidličkou rozmačkaný tvaroh. Přiložte na krk, zabalte do šátku nebo jiné tkaniny a nechte přes noc (nebo půl dne) působit.

Nemáte doma tvaroh? Nezoufejte, stejnou službu udělá vepřové sádlo. Rozetřete po krku, zabalte šátkem a nechte působit alespoň 2 hodiny.

Zázračný lektvar z cibule

Cibule a její šťáva se používá při nachlazení a angínách již desítky let. Receptů, které pomáhají, je spousta. Mnou osvědčený je tento: cibuli nakrájím na drobno, zaliju horkou vodou z varné konvice, povařím. Přecedím, šťávu přiliji do lipového čaje, osladím medem a popíjím v průběhu dne. A do dvou dnů o chorobě nevím.

A jaké babské rady pomáhají při angíně či nachlazení vám? Prozraďte nám vaše zaručené recepty.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.