Digitální detox – výmysl doby nebo aktuální téma

Kontrolujete váš telefon v okamžiku, kdy zazvoní nebo zavibruje? Jste nervózní, když váš telefon nemáte po ruce? Pokud na jednu z otázek odpovíte ano, pak si pojďte přečíst následující řádky.

Hned na začátek se musím zeptat. Dovedete si představit den bez digitálních technologií? To je otázka, na kterou často přemýšlím. Mnoho lidí odpoví, že ano, ale že přeci potřebuje mít telefon po ruce, co kdyby volalo dítko ze školy nebo něco jiného důležitého. Když si vzpomenu na dobu před mobilními telefony, tak lidé prostě bez mobilu fungovali běžně. Jak to, že to tenkrát šlo a dneska je to tak složité? Můžeme si vůbec dovolit být bez mobilu? Nebudeme out? Odpověď je jednoznačná. Ano můžeme si dovolit být bez mobilu, a ne nebudeme out.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Pravidla

Je potřeba si nastavit svá vlastní pravidla a opravdu se zamyslet nad tím, co mi digitální technologie dávají, k čemu je potřebuji a jak je omezit na užitečnou mírou. Vlastně by se to dalo shrnou do názvu „digitální minimalismus“. Pro každého to bude fungovat jinak. Níže vypíšu tipy, které mohou být nápomocné.

  • Vypnutí notifikací všeho druhu
  • Nastavení si speciálních zvuků pro důležité osoby, např. již zmiňované děti
  • Omezení doby trávené na sociálních sítí na 30 minut denně
  • Vypnutí/odkládání telefonu po 19 hodině (může být nápomocné i kvůli omezení modrého záření, které narušuje spánkový režim)
  • Promažte aplikace, které nepotřebujete
  • Určete si dobu, ve které telefon opravdu nepotřebujete – ať už to bude určitá část dne nebo týdne, nebo dovolená
  • Nechávejte občas telefon záměrně doma (neberte jej s sebou)
  • Využijte aplikace na sledování času tráveného na obrazovce

Aplikace na sledování času tráveného na obrazovce

Určitě se porozhlídněte na internetu a stáhněte si do svého mobilu nějakou aplikaci, která vám poskytne přehled o tom, jak dlouho měl mobil zapnutou obrazovku (tedy jste na něm něco dělali) nebo třeba kolik času věnujete nějaké konkrétní aplikaci.

Díky přehledu si můžete lépe organizovat svůj čas a třeba ho začít více hlídat. Výborné také je, že můžete aplikaci využít u svých malých ratolestí, abyste věděli, co vlastně na svých zařízeních dělají.

Já jsem vyzkoušela aplikaci dostupnou na Google Play s názvem Action Dash.

Vývoj člověka, od pravěku po dnešní dobu

Člověk je tvor komunikativní, po staletí žil v přírodě a jeskyních, lovil mamuty, chodil pěšky a družil se s jinými lidmi. Držení mobilu v ruce nebo i jiné používání technologií, které nám usnadňují život, je záležitost posledních desítek let. Určitě stojí za to si uvědomit, že žijeme ve 21. století, a dá se říct, že po celých 20 předešlých století byl člověk spíše bez jakýchkoliv digitálních věcí.

Digi balanc

Zdroj obrázku: pixabay.com

Doba digitálních technologií nám na jednu stranu ulehčuje život, ale na stranu druhou ho někdy až příliš komplikuje. Díky technologiím se náš velký svět značně zmenšil a i zrychlil, zároveň to lidem přináší spoustu starostí. Najít si svůj balanc je na každém z nás.

V poslední řadě mějte na mysli, že spousta z nás pracuje v kanceláři a běžně využívá počítač, a proto je pro naše tělo i psychiku důležité ve volném čase digitální technologie omezovat.

Více o digitálním detoxu můžete nalézt například na této stránce: https://digitalnidetox.cz/

Foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.