Vánoční dárky? Letos je ušijte. Tady jsou návody na chňapku nebo taštičku

I když si možná myslíte, že máte obě ruce levé, vlastním rukama zvládnete vyrobit mnoho maličkostí, které vaše blízké zaručeně potěší. A vzhledem k tomu, že Vánoce se už pomalu blíží, příležitost připravit si pár drobných dárků do zásoby, se přímo nabízí.

Chňapka

Chňapka se hodí vždycky. Na její výrobu budete potřebovat zbytek bavlněné látky (použít můžete třeba i starou utěrku s pěkným vzorkem) a vatelín. Minimálně dva díly z látky i dva díly z vatelínu si vystřihněte podle šablony. Záleží na vás jestli, vatelínem pouze podložíte vrchní díl, nebo ho vložíte jako sendvič mezi dva díly látky. Takto vyrobená chňapka pak bude oboustranná. Díly chňapky každopádně prošijte na šicím stroji. Linie si na látku předem předkreslete krejčovskou křídou. Prošité díly pak sešijte k sobě, okraj chňapky olemujte šikmým proužkem a přišijte poutko na zavěšení.

Stáhněte si šablonu na chňapku.

IMG_0212

Pytlíček na bylinky

Pěkným dárkem mohou být také látkové pytlíčky na bylinky. Ušijete je ze zbytků bavlněných látek. Z látky vystřihněte dva obdélníkové díly a sešijte je na třech stranách. Okraj čtvrté založte a prošijte, tak aby vznikl tunýlek, kterým nakonec provlékněte barevně ladící stužku. Pokud umíte háčkovat, můžete ještě okraje pytlíčku ozdobit háčkovanou krajkou, nebo na něj přišít hotovou koupenou stuhu či krajku. Na červenou háčkovanou krajku vám stačí znát pouze krátké sloupky a řetízková oka. Nejprve uháčkujte dlouhý řetízek a do jednotlivých ok uháčkujte krátké sloupky. Pikotky vzniknou tak, že uháčkujete vždy pět řetízkových ok, vpíchnete do třetího krátkého sloupku a celý postup opakujete.

Taštička na drobnosti

Ze zbytků látek se dají ušít i malé taštičky na drobnosti. Z látky vystřihněte dva obdélníkové díly. Zip položte lícem na líc prvního dílu a přišijte. To samé zopakujte s druhým dílem. S podšívkovými díly bude postupovat velmi podobně. Díly podšívky ovšem přišpendlete na zip lícem k rubové straně tkanice zipu a přišijte. Zip poté rozepněte a taštičku rozložte, tak aby vám na sobě ležely vždy vnější díly a díly podšívky. Pečlivě vyrovnejte tak, aby tkanice zipu ležely přesně na sobě, přišpendlete a kraje kolem dokola sešijte. Na podšívce nechte asi pěti centimetrový otvor. Tím pak taštičku obrátíte. Nakonec otvor v podšívce zašijte nití stejné barvy.

IMG_0187

Pokud chcete můžete ještě před obrácením taštičky takzvaně odšít její rohy. Získá tak větší hloubku. Postup není složitý, jen vyžaduje trochu trpělivosti a pečlivosti. Švy na rohu taštičky opatrně položte na sebe a rozžehlete. Pomocí pravítka si pak naměřte, v jaké vzdálenosti bude roh odšívat, a krejčovskou křídou si linii zakreslete na látku. Linii prošijte a přečnívající roh odstřihněte. Se šitím vám pomůžou i doprovodné pomocné fotografie. Použila jsem pevnou černou látku a klasickou vzorovanou podšívkovinu. Světle šedá strana podšívky byla rubová.

Fotogalerie – návod na taštičku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.