Seriál významné ženy – Pina Bausch

Znáte jednu z největších tanečnic, která ovlivnila moderní tanec? Pojďte si přečíst o této významné ženě.

Začátek života

Pina Bausch se narodila v roce 1940. Vyrůstala v poválečném období v Německu. Na svou první taneční školu nastoupila ve 14 letech. To nejspíše začalo Pinu připravovat na její pozdější vzestup.

Zdroj obrázku: pinabausch.org

Představitelka tzv. tanečního divadla

Pina byla jednou z klíčových osob představující taneční divadlo, německy Tanztheater. Velmi ráda kombinovala prvky tance, herectví, hudby a dramatického vyjadřování. Její tvorbu také ovlivňovaly různé umělecké směry a kultury.

Soubor Tanztheater Wuppertal

V roce 1973 založila taneční soubor. Ten hrál významnou roli v šíření a rozvoji tanečního divadla. Otevřela tím novou cestu pro taneční umělce jako např. Nadja Michael, Sylvie Guillem nebo Dominique Mercy. Divadlo se začalo zajímat nejen estetikou pohybu, ale i hlubokými lidskými emocemi a myšlenkami.

Pro tento soubor bylo v roce 1978 vytvořeno představení Kontakthof. Zajímavostí je, že bylo ve dvou verzích – pro mladší tanečníky a pro starší tanečníky.

Zdroj obrázku: pinabausch.org

Její dílo a vyznamenání

Za svou práci získala mnoho ocenění jako například cenu Kyoto Prize a Laurence Olivier Award. Existuje několik dokumentárních filmů a jedním z těch známějších je film Pina z roku 2011 režírovaný Wimem Wendersem. Film je kombinací uměleckého filmu a dokumentárního záznamu.

Odkazy kam dál

Mnoho informací i včetně zmiňovaných filmů naleznete na této stránce: https://www.pinabausch.org/

Úvodní obrázek: pinabausch.org


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.