Seriál význámané ženy – Catherine Dior

Další díl seriálu časopisu Sidonie bude o Catherine Dior. Značku Dior zná mnoho lidí. Kdo ale zná ženu Catherine Dior, sestru zakladatele?

Dětství

Catherine Diorová se narodila v roce 1917 jako jediná dcera. Rodiče jí dali křestní jméno Ginette, které si později sama změnila. Rodina v této době žila střídavě v Normandii a Paříži. Po smrti matky se Catherine s otcem přestěhovali do Callien na jihovýchod Francie. Tam se společně věnovali zemědělství – rodinné farmě. Pěstovali zde zeleninu a květiny.

Ve 30. letech se přestěhovala za bratrem do Paříže a prodávala módní doplňky.

Catherine Dior - WikipediaZdroj obrázku: Wikipedia

Období 2. Světové války

V roce 1941 potkala muže Hervé des Charbonneries, který byl jedním ze zakladatelů protinacistického odboje. Zamilovala se do něj, a tak se stala členkou nacistické protiodbojové skupiny. Stala se agentkou a shromažďovala informace o pohybu a výzbroji německých vojáků. Byla šikovná a stala se významnou osobou této skupiny. V roce 1944 dostalo gestapo stopu a Catherine se spolupracovníky byli zatčeni. Byla podrobená tvrdým výslechům, a i když trpěla tak vydržela mlčet. Po tvrdém mučení byla převezena do koncentračního tábora Ravensbrück. Následovalo převezení do vojenské věznice Torgau, kde musela pracovat na výrobě. Další převezení byl do vesnice Abberode, kde nuceně vyráběla komponenty do letadla.

Na svobodu se dostala v roce 1945 a po návratu domů byla k nepoznání, vyhublá a na těle měla spoustu jizev.

Za svou činnost dostala po válce vyznamenání. Po válce se vrátila na farmu a rozšířila ji o část s růžemi, které později byly využívány k výrobě parfémů.

Ne nadarmo po ní Christián pojmenoval jeden parfém „Miss Dior“.

Její bratr známý návrhář Christian Dior

Během druhé světové války musel Christian nastoupit na povinnou vojenskou službu, ze které se vrátil v roce 1941. Pokračoval ve své kariéře módního návrháře. Catherine V této době využívala byt k odbojářské činnosti, o které však bratr nevěděl. Když dostal Christian nabídku, navrhovat a šít oblečení pro manželky nacistických důstojníků, přijal ji. Každý z nich měl jinou cestu a postavení k nacistům.

Po válce v roce 1946 otevřel Christian vlastní módní dům, který se postupně vstal jedno z předních módních značek.

Bratr umírá brzy v roce 1957 ve věku 52 let na infarkt a v této době Catherine přebírá jeho majetek a o jeho odkaz pečuje až do své smrti V roce 2008 ve věku 90 let.

Muzeum Dior

Catherine se postarala i o otevření muzea La Galerie Dior, ve kterém naleznete informace o historii slavného pařížského domu.

Zdroj úvodního obrázku: Fashion Unfiltered


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.