Biografy se vrací. Proč si zajít do klasického kina?

Kouzlo klasických kin se vrací a jejich oblíbenost mezi filmovými diváky roste. Návštěvníci zde nenacházejí pouze nostalgickou atmosféru starého biografu, ale také zmodernizované sály, ze kterých však stále dýchá pravá atmosféra kina. Dnešní samozřejmostí klasického kina je kavárna nebo bar, mnohdy s možností vzít si nápoje přímo do kinosálu.
I klasická kina dnes splňují nároky náročného diváka, mají často moderní, pohodlnější sedačky ale i nové prostorové ozvučení nebo akustické obložení sálu. Klasickou projekční techniku nahradily moderní digitální projektory, dnes připomínající spíše počítače než klasické promítačky, mnohdy vybavené i 3D technologií. Jednosálová kina obnovují svoji činnost i v další městech ČR. Snaží se samozřejmě něčím odlišit. Multikina mají jasně danou kulturu, bývají součástí nákupních center a ničím nás nepřekvapí. Někdy je těžké rozpoznat v jakém multikině právě jsme.

Čím se tedy jednosálová kina tolik liší? Příkladů je mnoho. Některá klasická kina například nabízejí vedle známých kinosedaček jiná, originální posezení. Už dávno jsou pryč časy, kdy jste nevěděli, jak vydržet sezení ve vrzajících dřevěných sedačkách a pokud si před Vás sedl člověk vyšší vzrůstu, museli jste sledovat film s nakloněnou hlavou (což po 2 hodinách opravdu nebyl komfortní zážitek). Pro diváky je připravena kavárna nebo bar, kde si za rozumné ceny můžete vychutnat kávu, studené nápoje nebo další občerstvení a v prostorách kin, foyer a kavárny je například i dostupná wifi zdarma.

Jednosálové biografy v programu často kombinují artovou produkci s komerčními filmy, zařazují na program různě tematicky laděné festivaly nebo přehlídky. Během jednoho týdne můžete zhlédnout například výběr cizojazyčných filmů nominovaných v uplynulých letech na Oscara. Takové přehlídky byste v multikinech marně hledali. „Za tvorbou programu je vidět lidské úsilí, nejenom automatické překlopení premiér do programu. Program má nápad, který najde svého diváka,říká Tereza Valentová z pražského kina Dlabačov.

Čím dále přilákat diváky do malých kin? Jedním za takových nápadů je například zařazení českých filmů s anglickými titulky. Má to logiku. Nejenom v Praze žije velké množství expatů a české filmy mají pověst kvalitních snímků. A s anglickými titulky je v multikinech většinou nenajdete. I cizinci žijící v ČR si chtějí užít atmosféru kina a shlédnout českou novinku s titulky v jejich jazyce. Důkazem je aktuální zájem o novinku režiséra Jana Svěráka Po strništi bos. Není to náhoda. Jeho film Kolja získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Možná je to důkaz, že i Američani hořkému českému humoru rozumí. Ostatně, není to jediné české jméno, na které cizinci slyší. Dobrou pověst českého filmu pomáhá šířit Miloš Forman, který je v Hollywoodu ikonou.

V Praze klasická kina v minulých letech postupně zanikala. Dnes jich zbývá jen několik. Některá se divákům otevřela po mnohaletých pauzách. Například Kino Dlabačov na Praze 6, které po 13leté pauze a rekonstrukci znovu zahájilo provoz v říjnu 2015. Dnes nabízí bohatý program od aktuálních filmových novinek po klubové a festivalové filmy, ale promítá s úspěchem i pro seniory a rodiče s dětmi. Nechybí moderní kavárna, využití našlo i divadelní jeviště se zázemím pro divadelní produkce.

Ale i klasická kina na sebe musí vydělávat. Proto jsou spojena s kavárnou nebo barem a své prostory pronajímají i pro komerční účely. Kino Dlabačov není výjimkou. Nabízí možnost uspořádání nejrůznějších firemních akcí, přednášek, školení, výstav ale i premiér. Sál, který nabízí 370 míst v klasickém stupňovitém uspořádání, výbornou akustiku a projekční plátno široké až 11 metrů, dokáže dát i běžné prezentaci nový rozměr. Atmosféra hlediště je díky divadelnímu uspořádání jedinečná a příjemná jak pro přednášející, tak pro posluchače. Nabídku umocňuje i pohodlné parkování, hotelové a kongresové služby v sousedním hotelu Pyramida a samozřejmostí je catering a občerstvení v nově zrekonstruované moderní kavárně.

Neváhejte do svého hledáčku opět přidat klasická kina! Překvapí vás propojením klasiky s moderním vybavením. Neočekávejte, že klasické kino nabízí pouze specifickou artovou tvorbu pro náročného diváka, ale můžete si zde vychutnat i nejžhavější filmové premiéry, které jsou v nabídce multikin. A mnohdy i ve vyšší kvalitě – jak obrazové, tak zvukové. Klasická kina nepodceňujte, ještě se nevzdávají!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.