Ukliď si ve svém mobilu a počítači

S příchodem nového roku se pojí vzpomínky na rok minulý a každý z nás tak trochu shrnuje, co bylo a co nás čeká. A co takhle novoroční úklid v mobilu a v počítači?

Pro mě se za poslední dobu hodně změnilo a už dlouho jsem proto plánovala úklid v mém digitálním prostředí. S příchodem Nového roku je proto ideální čas začít. Rozhodně pod tím nehledejte nic složitého. Prostě jsem si udělala takovou inventuru dokumentů, které mám uložené na úložných zařízeních – přenosný disk, můj počítač a mobil.

Všude něco

Od té doby, co jsem nastoupila do práce jsem měla k dispozici služební počítač. Ten soukromý jsem zapínala velmi málo. Po práci jsem totiž byla vždy ráda, že alespoň chvíli nemusím do počítače koukat. Můj počítač tedy zůstal ve stavu jako při studiích a ejhle. Ono už je to neuvěřitelných 5 let!

Během té doby jsem samozřejmě zálohovala např. Fotografie z dovolené, ale to pouze stylem „přesunu z místa A do místa B“. Za těch 5 let, v tom byl binec. Sice organizovaný (vím přesně co kde mám a tak), ale prostě binec. Takže z mého úklidu za minulý rok se stal úklid za mnohem delší dobu.

Digitální úklid

Ano, teď je ta správná chvíle. Nastala pro mě doba „digitálního úklidu„. Postupně jsem si prošla všechna svá data – různé dokumenty, studijní materiály, fotky, videa apod. Spoustu dat jsem smazala, jelikož už po té řadě let vnímám, že nejsou potřeba.

Zabralo mi to 2 večery (dohromady asi 4 hodiny práce). Pokud ale uklízíte pouze za 1 rok, tak by to mohlo trvat kratší dobu.

Svinčík z doby minulé

Z doby, kdy jsem chodila na základní školu, mám nějaká data zálohovaná na obyčejných CDčkách, což je pro někoho možná už pravěk. A blíží se doba nebo vlastně ta doba už je tu, kdy v mém okolí je pouze jeden počítač, který má šuplík na vkládání CDček (CD-ROM). Takže jeden z mých cílů pro letošní rok, je uklidit i tento svinčík – stáhnout vše z CD, projít a promazat, co již není relevantní a poté přesunout na disk a tím data zálohovat.

Udržitelnost a záloha dat

Vaše data, která zabírají místo na pevných discích nebo na internetových úložištích, zároveň moc nešetří přírodu. Zamysleli jste se někdy nad tím, co takový malý pevný disk obsahuje za součástky, z čeho jsou součástky vyrobené a zda se třeba neřadí mezi „vyčerpatelné“ zdroje? Nebo zamysleli jste se, kde fyzicky „stojí“ internetové úložiště? Podle mě, rozhodně stojí za to mít uklizeno i v digitálnu, kde ten nepořádek na první pohled není vůbec vidět.

Pojďte si také uklidit vaše mobily, tablety a prostě cokoli. Nezabere to tolik času a ten pocit potom je k nezaplacení. Je to úplně stejné jako, když uklízíte cokoli jiného.

Úvodní obrázek byl vytvořen umělou inteligencí.


One thought on “Ukliď si ve svém mobilu a počítači

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.