Rozumíte svým snům?

Trhnete sebou a probudíte se se zvláštním pocitem. Co se vám to zdálo? Zkoušíte se rozpomenout a svému snu porozumět. Snář tentokrát neotvírejte. Poradíme vám, jak rozklíčovat poselství, které vám sen přináší.

Někteří lidé se domnívají, že se jim sny nezdají. Opak je ale pravdou. Sny se zdají všem, jenže ne každý si je dokáže zapamatovat, vybavit a poté i správně vyložit. Porozumění snům je ukazatelem toho, jak rozumíme sami sobě, své duši i svému tělu. Ve snech prožíváme radost i smutek, pomáhají nám a dokonce i léčí.

Chcete-li více rozumět svým snům a nahlédnout do svého podvědomí, v prvé řadě je potřeba se očistit a naladit na snění. Žijeme ve spěchu, pod tlakem, jíme a spíme jako roboti. Pokud nemáme čas snít, o něčem to svědčí a je na čase to změnit.

Jak si lépe vybavit sny

Sníme v určitých fázích spánku, ale teorie je teď k ničemu. Pokud usnete s myšlenkou, že si chcete ráno pamatovat svůj sen a dokonce i vznesete požadavek, čeho by se sen měl týkat nebo v čem by měl pomoci, stane se tak. Je dobré mít u postele zápisníček s tužkou, který můžete povýšit na tak zvaný snový deník. Určitě nebudete mít čas zapínat počítač nebo složitě datlovat do mobilu.

Pomáhá budík. Jistěže nejste blázni, abyste si jej nařizovali na dvě hodiny v noci a pak hned psali, co se vám zdálo. Pokud je sen důležitý, vaše podvědomí vám jej sešle znovu anebo i opakovaně několik dnů po sobě a není možné, abyste si z něj alespoň podstatný kousíček nezapamatovali.

Je pravda, že pokud vstáváte na budík, sen je přerušen násilně a udržuje se v paměti. Tělo ví, kdy bude probuzeno a sen se stihne zdát celý nebo jeho podstatná část. Ale sny se zdají i ráno, a jestliže vyspáváte, také je možnost po probuzení snadno udržet sen v paměti. Když člověk po ránu spěchá a nemá čas se ani nasnídat a je myšlenkami někde jinde, těžko si bude pamatovat, o čem v noc snil. Takže úkol číslo jedna: vědomě udržte sen v paměti a jakmile si to můžeme dopřát, zapište jej celý i se všemi podrobnostmi.

  • Co se nám zdálo? Popíšeme podrobně děj i prostředí. 
  • Jak jsme se u toho cítili a co jsme prožívali? Emoce jsou důležitější než myšlenky, kterými začneme analyzovat a racionalizovat. 
  • Jaké osoby se tam vyskytovaly? Mnohdy nejsou skutečnými osobami, ale archetypy nebo symboly. 
  • Jaký pocit nám po probuzení zůstal? 

Je dobré si večer v klidu sednout a zapsaný sen si projít. Mnohdy člověku ledacos dojde samo, aniž by musel kontaktovat vykladače snů nebo chtít po druhých, aby mu předali svůj náhled na jeho sen.

Zapomeňte na snáře

Přesně tak. Nic proti gustu, ale zastaralé snáře mohou leckoho leda tak vyplašit. Je sice pravda, že syrové maso a vypadané zuby nejsou nic moc a ubírají nám na síle nebo mohou ukazovat problémy či nemoc, ale rozhodně není třeba propadat panice. Stejně tak pokud vidíme nevěstu nebo se koupeme v kalné vodě. Ta skutečně často ukazuje zdravotní potíže, ale kromě symbolických významů se různé jevy ve snech dají interpretovat i zcela individuálně a rozdílně.

Mnohé osoby jsou jen symboly nebo Jungovými archetypy, dopravní prostředky často znamenají způsob cesty životem, dům já čili ego, sklep podvědomí a půda zase naopak to, co je nahoře nad tím vším. Vystresované lidi často ve snech honí příšery, komu chybí láska, rozkoš nebo má nenaplněné touhy, dopřává si je ve snech plnými doušky. I těhotenství nebo narození dítěte ve snu nemusí nutně znamenat přírůstek do rodiny, ale třeba přání nebo nový začátek.

Vykládání snů

Existuje spousta kvalitních moderních výkladů symboliky ve snech, a kdo vychází z Junga, jistě neprohloupí. Pokud si přece jen nejste jistí, co se vám to vlastně zdálo a sen vás znepokojuje, můžete jej napsat na Facebook do skupiny Výklad snů, kterou jsem před časem založila, a buď já, nebo některý z mých kolegů vykladačů snů vám jej třeba vyloží.

Složitější výklady spojené s astrologickou prognostikou již pak neprovádím zdarma, ale po dohodě na mailu vykladysnu@gmail.com. Můžete také navštívit mé stránky osnech.cz, kam lze uveřejnit třeba také rozbor vašeho snu.

Autorkou článku je Taťána Kročková. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.