Je sezóna ořešáku. Listy barví vlasy, oříšky posilují zdraví

Listy ořešáku si pomalu stelou na měkké trávě pod stromem. Když zaprší, zavoní po celé zahradě. Asi teď mezi nimi hledáte první oříšky. Ještě než listí shrabete na velkou hromadu, zkuste si z nich připravit barvu na vlasy. + Recept na domácí müsli s vlašskými ořechy.




O blahodárných účincích ořešáku královského věděli už ve středověké Itálii a právě po Italech, kterým se tehdy říkali Vlaši, dostaly plody stromu přídomek vlašské. Co dalšího můžeme z ořešáku sklízet a využít?

Ořechy i listy překypují zdravím

Z ořešáku se kromě plodů využívají také listy a zelené oplodí nazývané rubina. Listy obsahují především třísloviny a flavonidy, které mají svíravé a protizánětlivé účinky a ničí hlavně choroboplodné zárodky ve sliznicích. Kloktání a pití čaje z listů pomáhá proto především při zánětech v ústní dutině. Vychladlým výluhem se také doporučuje omývat aknózní nebo mastnou pleť a v kombinaci s heřmánkem zase léčí oční záněty například celkem častý zánět spojivek.

Plody ořešáku také obsahují mnoho cenných látek především železo, fosfor, draslík a také vitaminy A, C a B. Měly bychom si ovšem dávat pozor a nekonzumovat ořechy v příliš velkém množství, protože obsahují poměrně velké množství tuků a jsou hůře stravitelné. Čaj z listů může také u jedinců s citlivým žaludkem vyvolat žaludeční nevolnost, jinak žádné vedlejší účinky známé nejsou. Pokud ovšem máte alergii na ořechy, měly byste se samozřejmě konzumaci plodů úplně vyhnout.

ořešák královský

Listy ořechu pro krásné vlasy

Listy ořešáku nalézají uplatnění také ve výrobě domácích zkrášlovacích prostředků. Silný výluh z listů se dá použít jako přeliv zvýrazňující barvu hnědých vlasů. Ovšem nečekejte barvu, která by mohla svojí intenzitou soutěžit s přípravky z drogerie. Domácí barva na vlasy spíše zvýrazní přirozený odstín, ale při opakovaném používání se její účinek znásobuje. Pokud chcete barvu silnější, zkuste si jí připravit z rubiny. Nikdy ale barvu nepoužívejte na šedé vlasy ani ke krytí šedin, jinak si na hlavě vytvoříte mechově zbarvený porost.

Sběr a sušení listů ořešáku

Co se týče sběru listů, nejvhodnější doba, pro jejich sklizeň je v červnu až červenci, ale sklízet se dají i v srpnu a září. Protože listy mají při sušení tendenci hodně zhnědnout, je třeba je sušit rychle, nejlépe v sušičce nebo troubě zapnuté na teploty 50˚C. Plody dozrávají většinou v říjnu, kdy začne popraskávat rubina a ořechy vypadají ven.

plody vlašských ořechů

Recepty z ořechů a listů ořešáku

A na závěr ještě dva nápady, jak vlašský ořech využít.

Tónovací barva na vlasy

  • Připravte si: 3 hrsti zelených slupek ořechů, pár kapek olivového oleje. pár kapek jablečného octa.
  • Postup: Slupky namelte a smíchejte s octem a olejem, aby vznikla hustá, ale roztíratelná kaše. Kaši nanášejte hřebenem s řídkými hroty nebo štětečkem na umyté a osušené vlasy. Vlasy pak zakryjte koupací čepicí (nebo omotejte potravinářskou fólií) a ručníkem a nechte působit 15 až 20 minut. Nakonec vlasy důkladně umyjte.

Ořechovo-vločkové müsli

  • Připravte si: jeden díl vlašských ořechů, jeden díl ovesných vloček, asi čtyři lžíce medu, můžete přidat také další druhy ořechů, slunečnicová nebo sezamová semínka či sušené ovoce
  • Postup: Ořechy nasekejte na malé kousky a smíchejte s ovesnými vločkami. Pokud chcete, přidejte i semínka a sušené ovoce.  Smíchejte s medem a směs přemístěte na plech vyložený pečícím papírem. Pečtev troubě vyhřáté na 160˚C asi 25 až 30 minut a alespoň dvakrát müsli promíchejte. Když směs začne tvořit drobné hrudky, máte hotovo. Hotové domácí müsli nechte vychladnout a přesypte do dózy nebo pěkné skleněné sklenice s víkem.

Autorkou článku je Eliška Gregorová. Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.