Prací prášky a gely na barevné prádlo? Skvrny zůstávají

(Aktualita) Šetrnost k barvě při praní prádla a účinné odstraňování skvrn jsou dvě věci, které dosud nejdou dohromady. Ukázal to test pracích prostředků na barevné prádlo, který ve svém červencovém vydání otiskl spotřebitelský časopis dTest. Žádný z testovaných prášků a gelů nedosáhl na velmi dobré hodnocení. Laboratorní zkoušky také ukázaly, že mezi účinností prášků a gelů na barevné prádlo jsou minimální rozdíly.

Z 18 testovaných produktů pouze jeden prášek a jeden gel dosáhly na dobré hodnocení, výkon většiny ostatních byl pouze uspokojivý. „Prací prostředky na barevné prádlo mají chránit barvy, a tak standardně neobsahují bělidla ani optické zjasňovače, které univerzálním pracím práškům a gelům pomáhají bojovat s některými typy skvrn. Výsledkem je, že si nedokáží tak dobře poradit se špínou. O něco lepších výsledků dosáhly prášky než gely, ale rozdíl není výrazný,“ shrnuje výsledky testu Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

Laboratoř měřila schopnost jednotlivých prostředků poradit si s různými typy skvrn: mastnými (hovězí tuk, make-up, minerální oleje), pigmentovými (čokoláda, tráva, krev, mrkev) a bělitelnými (černý čaj, káva, borůvky, rajčata). Hodnotitele zajímala i míra zapírání, tedy přenosu špíny a jejího následného rozptýlení po ostatním prádle.

Nejhůře z testovaných prášků si se špínou poradil výrobek Lanza Color Max3, který získal špatné známky za odstraňování všech uvedených typů skvrn. Mezi hodnocenými produkty patřil k těm dražším, jedna prací dávka vyjde spotřebitele na 7,90 Kč, zatímco vítěz testu vypere jednu dávku za 4,40 Kč. Mezi gely dopadl nejhůře Tesco value Washing Gel for Colours, který měl při praní problémy se všemi typy skvrn. Přitom měl jedno z nejvyšších dávkování z testovaných gelů. Navíc nedokázal bránit zašednutí látky při opakovaných praních.

Testy ukázaly, že pro prací prostředky na barevné prádlo jsou zcela nepřekonatelnou výzvou skvrny od černého čaje – v této zkoušce propadly všechny prací prášky i většina gelů. Podobné to bylo i se skvrnami od borůvek. Výsledky tak potvrdily, že s kategorií bělitelných skvrn si tyto prací prostředky poradí nejhůře. Z pigmentových skvrn dělala práškům problém čokoláda, gelům zase krev.

„Na dobrý celkový výsledek dosáhl jediný gel (Persil Expert Color) a jediný prášek, vůbec nejlevnější výrobek v testu Denkmit Aktive-Schutz Colorwaschmittel z drogerie dm. Ani od nich ale nečekejte zázraky,“ uzavírá Daniel Pavlis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.