Poradce? Že váháš, můžeš ho mít na všechno!

S trochou nadsázky, ale možná ani ne. Poradce prostě můžete mít na cokoli. Do našich životů začínají (mnohdy) mluvit už před naším narozením. A horko těžko se jich zbavujeme. Mít poradce je módní. Stojí nám to ale za odevzdání svobodné vůle, nezávislosti a jedinečnosti?

Abychom mohli lépe unifikovat, vymysleli jsme normy. Abychom mohli lépe ovládat, vymysleli jsme systém. A chraň nás pánbůh z norem i systému vybočit. Tu přijde pokuta, tu posměch, tu kopanec…

A protože náš svět je natolik složitý, že se už vlastně v ničem nevyznáme, musíme se radit s poradci. Abychom našli cestu sami k sobě, abychom si dobře vybrali hypotéku, aby nám děti dobře rostly, aby… (doplňte cokoli).

Tak si to vezměte třeba v takové mladé rodině.

  • Narodí se mimino a už ho váží a měří. Splňuje normu? A pak s ním rychle do poradny (myšleno lékařské). Tam ho čas od času taky přeměří a prozkouší? No maminko, ale chlapeček už by se měl přetáčet na bříško! Že se mu nechce? Cvičte s ním. Nevíte jak? Poradíme vám.
  • Novopečená matka má oči navrch hlavy. A volá svému muži. Ten je nevrlý, protože zrovna sedí v kanceláři finančního poradce, se kterým diskutuje refinancování úvěru. Poradce mu poradí, snad dobře. Přesto mu jdou z těch čísel mžitky před očima.
  • Matka se mezitím vydá do klubu spřátelených žen, kde jí určitě ostatní dobře poradí, co s tím, že se synek nepřetáčí na bříško. Poradí jí, ať navštíví známou poradkyni.
  • Její manžel mezitím sjede za jiným poradcem, který je prý specialistou na tepelné izolace. Potřebují zateplit barák a v těch materiálech se ne a ne vyznat.
  • Cestou domů se staví ještě na náměstí, kde je až do pozdních odpoledních hodin otevřena poradna pro ovládání chytrých telefonů. Něco někde totiž zmáčkl a smazal si důležitá data. Snad mu je poradce najde a poradí mu, jak telefon ovládat, aby se to už příště nestalo.
  • Večer zavolá kamarádovi-automechanikovi. Stal se z něho vlastně takový poradce. Pod houpnou je totiž jen plast a až někde hluboko pod ním motor. Jo, jak to bývalo snadné, když ještě řídil Favorita. Stačil jeden pohled a věděl, co mu chybí. Teď se musí radit.
  • No když už k Jendovi s tím autem pojede, mohl by se zastavit i u Hany – životní koučky, třeba by mu poradila, jestli v současné práci zůstat, nebo jít do rizika a zaměstnání změnit.
  • Protože jeho žena nepřišla na to, proč a co dělat, aby se synek začal přetáčet na bříško, zavolá večer vyhlášené poradkyni a objedná se na konzultaci.
  • Protože současně stačila kvůli řečem „přítelkyň“ upadnout do lehčí deprese, objedná se i na sezení k psycholožce a zavolá i paní astroložce, jestli není někde něco špatně.

To zas bude týden plný porad a konzultací.

A nebude čas na to chvilku popřemýšlet, podívat se do svého nitra. Tam jsou přece odpovědi na ty důležité věci.

I když s příliš přetechnizovaný autem nebo chytrým telefonem nám ani naše duše neporadí…

Foto: pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.