Jak být šťastná: 10 kroků, které vás ke štěstí dovedou

Když jste spokojená a šťastná, záříte. Společně s vámi září i vaše okolí. Někdy stačí málo – hrnek dobré kávy, sluníčko a modré nebe, pohlazení od milovaného člověka. Dnes slavíme Mezinárodní den štěstí. Pojďte si ho proto náležitě užít!

Mezinárodní den štěstí byl vyhlášen Organizací spojených národů v roce 2012 a měl by nám připomínat, že bychom měli každý den usilovat o to žít svůj život více vědomě a snažit se udělat svět lepším místem nejen pro nás, ale i pro ostatní živé tvory a další generace. Skutečností totiž je, že jen spokojený a šťastný člověk dokáže pozitivní myšlenky šířit dál. Jak se naladit na správnou vlnu, abychom tento den mohli oslavit v jeho správném duchu?

1. Usmívejte se

Jak poznáte šťastného člověka? Když se usmívá na celý svět! Je to jednoduché, když jste šťastní a máte radost, tak se usmíváte. Funguje to i naopak, pokud zrovna nejste v nejlepší náladě, usmívejte se i tak a nálada se vám třeba trochu spraví! A kdoví, třeba zrovna Váš úsměv někomu zlepší náladu a vy z toho pak můžete mít dobrý pocit.

2. Mějte kolem sebe ty správné lidi

Štěstí je nakažlivé. Pokud jste obklopeni pozitivními lidmi, ze kterých radost ze života přímo sálá, je velice pravděpodobné, že se brzy naladíte na stejnou vlnu. Nechte se nakazit a užívejte si spolu se svými přáteli. Správní lidé nás mohou inspirovat, povzbuzovat k lepším výkonům a posouvat nás v životě dál. Nechte takové lidi vstoupit do svého života a už nikdy je nepusťte.

3. Zamilujte se

Začíná jaro, všechno se pomalu probouzí, začínázelenat a kvést… A to je vhodný čas se zamilovat! Nemusí to být zrovna láska k jiné osobě, vaše city mohou vzplanout pro cokoliv. Zamilujte se do písničky, knihy, vůně čerstvě rozkvetlých květů nebo do pocitu, který máte při procházce lesem. Dejte svým citům volný průběh a jen se nechte unášet na vlně zamilovanosti.

4. Sestavte si svůj „Šťastný playlist“

Hudba, kterou posloucháme,dokážeúplně změnit náladu. Může v nás vyvolat radost, smutek, připomenout nám staré časy či nás nakopnout k udělání něčeho, co už třeba dlouhou dobu odkládáme. S hudbou se nám lépe běhá, cvičí, relaxuje, vzpomíná nebo jen tak odpočívá. Pusťte si své oblíbené písničky a nechte v sobě vyvolat pocity, které v danou chvíli nejvíc potřebujete.

5. Ponořte se do světa knih

Stejně jako hudba na nás mohou působit i filmy, umění nebo třeba literatura. Existuje mnoho zaručených návodů, jak najít štěstí, udržet si štěstí a být navždy šťastný. Problém je ten, že knih, které se tímto tématem zabývají, už je všude plno a ne každá nám do života něco přinese. Každý potřebuje v určité fázi svého života něco jiného. Za sebe mohu doporučit třeba Mnich, který prodal své ferrari, Čtyři dohody nebo Muž, který sázel stromy.

6. Načerpejte energii z přírody

Co nás může více nabít pozitivní energií než den strávený v přírodě? Přivstaňte si a podívejte se na východ slunce nebo si jen tak sundejte boty, projděte se bosá lesem, vylezte na strom… Své myšlenky nechte jen volně plynout a vnímejte pouze zvuky, vůně a obrazy, které k vám přichází zvenčí. Na chvilku se zastavte a jen tak buďte v přítomnosti. Domů se vrátíte s hlavou plnou nových nápadů a inspirace.

7. Radujte se z maličkostí

Povedlo se vám uvařit úžasný oběd, který všichni chválí, někdo vám přidržel dveře nebo se na vás jen tak pěkně usmál? Radujte se z každé maličkosti, která k vám přijde a zvedne vám náladu a uvidíte, že každá jednotlivá radost časem přejde do radosti větší.

8. Udělejte dobrý skutek

Při pozvedávání naši nálady, bychom neměly myslet jen na sebe. Když někomu pomůžeme vyřešit jeho problémy, posunout se v životě kousek dál nebo se jen tak společně radovat, dobrý pocit bude mít nejen člověk, kterému se snažíme pomoct, ale také my.Pokud cítíte, že máte energie na rozdávání, zapojte se třeba do nějaké dobrovolnické činnosti nebo si při vykonávání bodu 6 vezměte pytel na odpadky a udělejte naši přírodu o něco čistší a krásnější.

9. Zkuste něco nového

Už dlouho chcete jít na hodinubřišních tanců, ale bojíte se, že se znemožníte, protože k tomu nemáte žádné vlohy? Nebo byste strašně ráda vyzkoušela akrojógu, ale nemůžete sehnat parťáka a samotné se vám jít nechce? Opravdu milujete operu, ale nikdo z vašich známých s vámi tuto lásku nesdílí? Je čas se odhodlat a pustit se do nových dobrodružství sama. Nejenom, že si to užijete, ale budete na sebe pyšná, že jste se k tomu konečně dokopala a možná se ještě seznámíte s novými a zajímavými lidmi.

10. Začněte si psát svůj „Deník štěstí“

Ne každý den má člověk náladu a důvod se radovat. Přesto bychom neměly zapomínat na maličkosti, situace, lidi a další věci, které v nás pocity radosti a štěstí vyvolávají. Když se z nějakého důvodu cítíte opravdu dobře, věnujte chvilku tomu, že si do svého Deníku štěstí zapíšete, co ve vás tyto pocity probudilo a když bude někdy naopak vaše nálada na bodu mrazu, připomeňte si všechny ty krásné okamžiky, které jste prožily a které vám připomenou, že nic není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá.

Krásný Mezinárodní den štěstí a ať vás vaše šťastné pocity provází každým dnem! 🙂

Autorkou článku je Nikola Cieslarová, foto: Pixabay.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.