Desatero pro spokojený a šťastný život papeže Františka

Chceme žít šťastně, ale pořád nám to nějak nejde. Někdy jsme nespokojení s tím, že nemůžeme jet na drahou dovolenou, jindy nás deptá kolegyně v práci. Jsou to takové nepříjemné maličkosti, která nás umí pěkně hryzat. Napadlo vás někdy, že ke spokojenému životu potřebujeme opravdu málo? Zkuste desatero pro šťastný život papeže Františka. Nebojte. Obejdete se bez modlení i návštěvy kostela.

Žij a nechej žít

Kolikrát za den se zabýváme ostatními? Vidíme na nich něco, co se nám nelíbí a kvůli tomu je kritizujeme a pomlouváme. Většinou je z toho špatně nám. Buďme k sobě tolerantní, nechme ostatní žít a mějme víc času na svůj vlastní život. „V Římě je jedno přísloví a mohli bychom si je vzít jako řídící princip. Běž vpřed a ostatní nechej dělat to stejné,“ říká papež.

Rozdávej druhým kousek sebe

Úsměv nebo obyčejný pozdrav docela dobře stačí. Včera mi třeba kamarádka, s níž jsem se sešla na oběd, přinesla jen tak malou kytičku, kterou míjela cestou kolem květinářství. Projasnila mi celý den. „Lidé potřebují být otevření a velkorysí vůči jiným. Jak se totiž uzavřou do sebe, je tu nebezpečí, že se stanou egocentriky. A stojaté vody se rychle promění na hnijící,“ dodává papež František.

Životem postupuj klidně

Životem spíš pádíme, než klidně kráčíme. Má honba za mamonem opravdu smysl? Není lepší pomalu jít a vychutnávat si jeho krásu? Beze spěchu. Zkuste třeba malé krůčky – zastavit se, když zahlédnete západ slunce, protože ten okamžik je pomíjiví. Pro vysvětlení tohoto bodu papež používá obraz z argentinského románu Ricarda Guiraldese, ve kterém se hlavní postava Don Segundo ohlíží zpět a rekapituluje svůj život.

Zdravý způsob trávení volného času

Určitě není třeba trávit volný čas ve fitku. Pohyb je důležitý, ale papež František tady myslel spíš na něco jiného – vychutnat si čas s rodinou, přáteli, dětmi. Najít si společnou radostnou kratochvíli, která náš den prozáří štěstím. „Umění radosti z uměleckého díla, literatury anebo hry s dětmi se vytratilo. Konzumní způsob života nám přinesl neklid a stres, čímž lidé přišli o zdravou kulturu volného času,“ podotýká František a vyzval také lidi, aby při jídle vypínali televizi a povídali si.

Neděle je svátek

Ani Bůh přece v neděli nepracoval! Češi si bohužel rádi vyrazí do nákupních center, kde sice nepracují, ale utrácejí vydělané peníze za často nepotřebné věci. Vyměnit supermarket za procházku v lese je osvěžující, popovídat si s přáteli u odpolední kávy a domácí bábovky jakbysmet. „Nedělej je pro rodinu,“ vzkazuje papež.

Důstojná pracovní místa pro mladé lidi

Práce je důležitá, protože pokud mladí lidé nemají dostatek příležitostí, utíkají k drogám nebo zločinům. „Nestačí dát jim jídlo. Je třeba nabídnout jednoroční kurzy na instalatéry, elektrikáře, krejčí. Důstojnost spočívá v tom, že domů přinesete chléb z vlastní práce,“ konstatuje papež František.

Respektuj a starej se o přírodu

Životní prostředí je pro náš život nepostradatelné a současně představuje největší výzvu, které dnes čelíme. „Nepáchá lidstvo zločin takovým tyranským chováním se k přírodě?“ nabádá papež.

Přestaň být negativní

Potřeba mluvit o druhých ve zlém naznačuje podle papeže Františka nízký stupeň sebeúcty, protože místo toho, aby vyzdvihl sebe, ponižuje druhé. Zbavit se rychle negativních myšlenek je přitom prospěšné pro zdraví.

Respektuj jiná vyznání

Přesvědčení druhých je třeba respektovat. „Můžeme druhé inspirovat svědectvími, a tak budeme růst společně. Jednou z nejhorších věcí, která může být, je však náboženský proselytismus, který paralyzuje – mluvím s tebou, abych tě přesvědčil. Ne! Každá osoba ať vede dialog, zakládající se na vlastní identitě. Církev roste díky svojí přitažlivosti, ne proselytismem,“ říká papež František.

Usiluj o mír

Žijeme v době, kdy ve světě probíhá mnoho válek, a tak volání po míru musí zaznívat podle papeže hlasitěji. „Mír občas může vypadat, že je něčím klidným, ale není nikdy tichem: je to vždy aktivní mír,“ povzbuzuje nás papež.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.