DIY: Vyrobte si domácí parfém

Říká se, že žena bez šperku je nahá. To samé platí i o vůních. Vyrobte si vlastní bylinkový parfém nebo toaletní vodu! Namíchejte si je podle vlastního vkusu a v souladu s přírodou. Zvládnete to hravě a rychle.
Letošní léto jsem po úrazu kolena zrovna neskákala s padákem a nelítala na koštěti po čertech a ďáblech, místo toho jsem se pustila do poklidné domácí výroby mnoha svých obvyklých i neobvyklých bylinných produktů. Došlo i na výrobu parfému, který se velmi osvědčil jako výborná a jednoduchá alternativa. Běžné parfémy nemůžete používat v létě na kůži v kombinaci se sluncem, navíc jistě každý ve vedru potřebuje zdravě osvěžit.

Recept na výrobu domácí toaletní vody

V pravém slova smyslu se nejedná o parfém, spíše o jakousi toaletní vodu. Záleží na tom, jak silný a koncentrovaný produkt si vyrobíte. V prvé řadě budete muset navštívit lékárnu a bylinkářství.

Budete potřebovat:

  • Pořiďte si 100% esenciální oleje dle vlastního výběru, které bývají k sehnání v čajovnách, bylinářství, zdravých výživách a podobně. Dbejte na to, aby to již nebyla namíchaná vůně, ale raději jednodruhová přírodní složka. Například můžete zvolit levanduli, santalové dřevo, citrónovník a podobně. Vůně mohou být sladké květinové, osvěžující citrusové nebo těžší dřevité. Je třeba vhodně volit kombinace nebo si pro začátek vyrobte voňavku pouze z jedné složky.
  • V lékárně zakupte líh a destilovanou vodu. Dále si připravte malé uzavíratelné skleněné lahvičky a skleněné či plastové nádobky s rozprašovačem, klidně třeba od již použitého deodorantu. Pečlivě je však vymyjte.

Postup výroby:

Vyberte si vonnou esenci. Buď jeden druh anebo se pokuste o vhodné kombinace metodou pokusů a omylů. Do připravené malé dobře uzavíratelné lahvičky nalijte líh a nakapejte libovolné množství zvolených esencí. Pro začátek není od věci zůstat u jednoho druhu. Například u citrusu nebo levandule. Vůně by se neměly nepříjemně přebíjet. Kapky esence s lihem dobře protřepejte, lahvičku uzavřete a nechejte pár dní uležet. Co se týká množství, záleží opravdu na vás. Odhadem asi na dva náprstky lihu deset kapek esence, ale záleží na intenzitě vůně a na požadované koncentraci, kterou chcete mít.

  • Tip: Malé lahvičky s korkovým uzávěrem jsou k dostání také na internetu. Bývají využívány i k výrobě přívěsků z drcených polodrahokamů.

Připravte si vymytou lahvičku s rozprašovačem, lépe asi skleněnou. Líh s vůní vlijte do lahvičky s rozprašovačem a dolijte destilovanou vodou. Protřepejte a vůně je připravena k použití. Její intenzita a síla opět záleží na množství esence a destilované vody, která směs ředí. Není třeba používat příliš mnoho lihu, který by mohl podráždit pokožku.

Návod na výrobu tuhého parfému

Jednoduše se dá vyrobit i tuhý parfém. Postup je obdobný, jen esence budete rozpouštět a uchovávat v tucích. Vhodný je kosmetický olej, například jojobový nebo avelánový, který lze sehnat v krámku s přírodní kosmetikou nebo na internetu.

Budete potřebovat:

  • 15 ml jojobového, avelánového nebo jiného kosmetického oleje, 5 ml včelího vosku (cihlička nebo klidně i tvarovaná svíčka), 100 % esenciální oleje, malou uzavíratelnou plastovou, plechovou nebo skleněnou krabičku s větším průměrem

Postup výroby:

Libovolně zvolenou vonnou směs rozmíchejte v kosmetickém oleji a ve vodní lázni rozpusťte včelí vosk. Vše opatrně smíchejte dohromady, míchejte dřevěnou tyčinkou a poté rychle nalijte do připravené nádobky, než směs zatuhne. V krásně zdobené krabičce se hodí do každé kabelky a jednoduše se aplikuje.

Autorkou článku je Taťána Kročková. Foto: pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.