Adventní pohoda. Vykouzlete ji s bytovým textilem

Advent letos začíná 1. prosince. První adventní neděli se na mnoha náměstích rozsvítí vánoční stromky a doma zapálíme první svíčku na adventním věnci. K předvánoční pohodě patří vůně jehličí i svařáku, ale také klid a rozjímání. Abyste si doma vykouzlili tu správnou atmosféru, sáhněte po bytovém textilu s vánočními barvami a motivy. Nezapomeňte ani na huňaté plédy nebo hřejivé koberečky.

Bytový textil podtrhne předvánoční atmosféru a zpříjemní dny, které jsou plné shonu a radostného očekávání. S nastupujícím Adventem byste měli z bytu uklidit podzimní dekorace a nechat prostor adventním věncům, jmelí a chvojí. Pokud si chcete dopřát lenošení, nezapomeňte na bytový textil s vánočními motivy – díky několika málo kouskům ubrusů, povlaků nebo koberečků byt oblečete do slavnostní nálady.

Polštáře a plédy, které hřejí

Lenošení se k Adventu hodí lépe než shon. Vytvořte si svůj pohodlný koutek, kde se zachumláte do plédu, zapálíte si vonnou svíčku a budete si chvíli číst, listovat časopisem nebo poslouchat hudbu. Letošním trendem jsou pletené plédy. Vyberte je klidně v jednobarevném provedení – k vánoční pohodě se hodí červená nebo zelená barva.

Přidejte několik polštářků, kterým pořídíte povlaky s vánočními motivy. Nemusí být hned křiklavé. Pokud milujete minimalistický styl, zvolte klidně jednobarevné povlaky, ale opět ve vánočních barvách. Zelená, červená a zlatá jsou tradičními barvami každých Vánoc, pokud ale sledujete trendy, sáhněte po modré, která byla vyhlášena barvou letošních vánočních svátků.

Vánoční ubrusy a prostírání

Letošní vánoční svátky se obejdou bez křiklavých motivů i na ubrusech a prostírání. Velmi pěkně bude vypadat například jednoduchý bílý ubrus s modrým, zeleným, červeným nebo zlatým prostíráním. Ubrusy, prostírání a běhouny můžete zvolit v různém provedení – vybírat lze z kulatých, čtvercových nebo obdélníkových. Výsledný efekt záleží i na tom, jak ubrus a prostírání naaranžujete.

Aby byl výsledek perfektní, myslete na to, že ubrus by měl přesahovat přes okraj stolu o 15 až 20 centimetrů. Tvar ubrusu vyberte podle tvaru stolu, pokud ho chcete celý překrýt. Jestli má ale vyniknout například kresba dřeva, můžete doprostřed čtvercového stolu klidně použít kulaté prostírání.

Vánoční aranžmá s látkou

Pokud rádi tvoříte, můžete si pořídit látku a sami se pustit do výroby textilních vánočních dekorací. Vlastnoručně ušité látkové ubrousky, třeba s vyšitým jménem každého stolovníka, se mohou stát krásným dárkem.

Vyrobit můžete i látkové ozdoby na stromeček nebo do oken. Pokud do nich vložíte směs vánočního koření, například skořice, hřebíčku nebo kardamomu, látkové dekorace vám báječně provoní byt. Koření můžete zašít i do polštářků nebo dalších textilních doplňků.

Aby nezáblo od nohou

Za okny může být mráz a sníh, doma má být vždy teplo a útulno. K předvánoční pohodě jednoznačně patří teplo od nohou – určitě si vzpomenete i na babiččina slova, že se nejčastěji nachladíte od studené podlahy. Proto na místa, kde se chcete cítit dobře, pořiďte kusové koberce, a slaďte je s ostatním vánočním bytovým textilem.

Do místností, kde budete relaxovat, třeba do obývacího pokoje, doporučuju koberce s vyšším vlasem. Oblíbené jsou například koberce shaggy, které působí velmi útulně, jsou hřejivé na pohled i na dotek a vytváří teplo domova,“ radí Tomáš Linhart, odborník na koberce.

Kusové koberce můžete pořídit i do kuchyně nebo do jídelny. V tomto případě dejte přednost raději koberečku s nižším vlasem, který je zároveň pratelný. Nebudete si tak dělat starosti, když některému stolovníkovi upadne třeba kousek smaženého kapra nebo salátu.

Z estetické stránky je vhodné zvolit takové koberce, které ladí s dalšími prvky v místnosti. Lepší jsou jednoduché vzory. Luxusněji působí koberce z bavlny nebo ručně tkané koberce, které jsou přirozeně vyšší, měkčí na došlap a více hřejí,“ vysvětluje Marek Černý z e-shopu Mujkoberec.cz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.