#10 Udržitelnost – tisk dokumentů

Každý z nás někdy něco vytiskl. Někdo z nás možná vlastní tiskárnu. Zamysleli jste se nad tím, jak tisknout udržitelněji?

Snížit počet vytisknutých dokumentů

Samozřejmě, že být udržitelný v tisku dokumentů je nejlepší netisknout vůbec a nevlastnit tiskárnu. Nicméně v dnešní době toto zatím není možné a jednou za čas každý z nás potřebuje něco vytisknout. Při tisknutí se snažte myslet na to, zda je potřeba danou věc opravdu tisknout a zda si neporadíte jinak. Nakonec přijdete na to, že některé dokumenty tisknout nepotřebujete.

Nevyhazujte jednostranně potištěné papíry

Musím se přiznat, že jsem sběratel papírů, které jsou z jedné strany nepotištěné. Takový papír se dá využít na mnoho způsobů. Ať už si na něj zapisuji poznámky a úkoly, tak se dá využít právě na tisk.

Na takový papír asi nevytisknete úřední dokumenty, ale třeba na poznámky do školy pro studenty, na neformální dokumenty nebo omalovánky pro děti vám takový papír postačí.

Schovávejte opravdu všechen papír, na kterém nejsou osobní údaje. Došlé dopisy, dokumenty z bank (např. podmínky, ty mají tolik stran a jsou často tištěné jednostranně). Vyčleňte si na něj místo, stejně jako máte místo na odpadkový koš nebo tříděný odpad.

Nepoužité listy ze sešitů

Další papír, který se dá skvěle využít jsou nepopsané stránky sešitů. Ano, i na ně se dá vytisknout cokoli. Je potřeba vyzkoušet, jak si s tím vaše tiskárna poradí, ale ve většině případech tiskárny na takový papír umí tisknout.

Více stránek na jeden list případně oboustranný tisk

Když už potřebujete tisknout, tak se snažte využít prázdný papír na maximum. Potiskněte ho nejlépe z obou stran a pokud můžete, tak tiskněte i více stran na 1 list papíru.

Pamatuji si ze svých školních let, kdy jsem se učila z tištěných dokumentů a snažila jsem se vždy tisknout například 6 snímků prezentace na 1 list papíru. Bohatě to stačilo.

Zmenšete písmo a nastavte úzké okraje

Další skvělá rada je zmenšení písma. Pokud tisknete na klasický papír A4, můžete o něco zmenšit písmo, tím se zredukuje počet tisknutých stránek. Naopak pokud tisknete 2 strany na 1 list papíru, tak tam písmo bude potřeba malinko větší, aby text byl k přečtení. To ale musíte vyzkoušet sami, aby vám to bylo příjemné.

Nastavení úzkých okrajů také dokáže zredukovat počet tisknutých stran. Navíc, pokud máte dlouhé dokumenty, tak se může jednat o několik stran papíru.

Máte i vy nějaké osvědčené tipy, jak redukovat tisk? Co vám pomáhá?

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.