Mateřství – Nechat si říci pohlaví nebo ne?

Každá těhotná žena je natěšená, jaké miminko v ní roste. Informace o pohlaví je dneska více dostupná, než tomu bylo v minulosti. Je i tak dobré si pohlaví nechat sdělit?

Toto je jedno ze zásadních témat každé těhotné ženy.

Doba minulá

V minulosti ženy neměly možnost vědět předem pohlaví miminka. Věda neumožňovala to, co je možné dneska. Příroda to prostě zařídila tak, že žena se to dozvěděla až po porodu své ratolesti. Otázka k zamyšlení je, proč je to takto zařízené? Proč žena nemá předem vědět pohlaví miminka? Na to si musí odpovědět každý z nás.

Určení pohlaví podle ultrazvuku

U běžných fyziologických těhotenství se určuje pohlaví miminka podle ultrazvuku. Ultrazvuk je ve většině případů prozatím černobílý obraz, ve kterém mnozí z nás nic moc nevidí. Mnohokrát se stalo, že doktor se ohledně pohlaví spletl. Na některé kontrole řekne jednu variantu a na další kontrole řekne zase tu druhou. Vždyť takových příběhů jsme slyšeli mnoho, že žena měla připravenou výbavičku pro miminku v růžové barvě, ale nakonec se narodil chlapeček.

Ztotožnění se sděleným pohlavím

Informace o pohlaví může být radostnou zprávou, ale zároveň i znepokojující. Záleží na tom, co si přejete a co vám řekne doktor. Některé maminky nebo tatínci si přejí jen a pouze jednu variantu a po sdělení pohlaví to v nich může vyvolat rozporuplné pocity.

Se sdělenou informací se po dobu těhotenství začnou oba rodiče sžívat. Na miminko v bříšku mluví, často ho oslovují vybraným jménem a těší se až ho uvidí.

Spousta rodičů si nepřipouští, že doktor mohl udělat chybu. Může tedy dojít k situaci, že se při porodu narodí pohlaví opačné. Pak mohou nastat dvě situace (případně jejich kombinace). První, že rodiče opačné pohlaví přijmou a bezmezně se do něj zamilují a nic jiného nebudou řešit. Nebo druhá, že budou nějakou dobu vstřebávat, že nastala jiná situace, než očekávali. V takových případech může dojít i k rozvoji poporodní deprese, problémy s přijmutím miminka a podobně.

Poselství na závěr

Ze všeho plyne, že pokud se rozhodnete si pohlaví nechat sdělit, tak jako těhotná nastávající maminka si nechte vždy v hlavě i tu druhou možnost. Připusťte si, že doktor může udělat chybu a neupínejte se zbytečně moc na sdělenou informaci o pohlaví.

Jak to máte nastavené vy? Nechali jste si říci, jaké pohlaví čekáte a pokud ještě nejste rodiče, jakou variantu zvolíte?

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.