Udržitelnost – Tuhé a tekuté mýdlo – Které je šetrnější pro přírodu a peněženku?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je mezi mýdly rozdíl? Čím se od sebe tak liší a proč zrovna používáme to dané mýdlo, které používáme?

Ve článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi tuhým a tekutým mýdlem a jejich výhody a nevýhody.

Nejdříve trocha chemie

Výroba mýdla je, ať chcete nebo nechcete, chemický proces. Ve své podstatě se tuhé i tekuté mýdlo dělá velmi podobně, ale od určité fáze se liší výrobní postup. Více se můžete dozvědět například na této stránce: Zeptejte se přírodovědců

Velmi zjednodušeně za tuhost mýdla mohou hydratované sodné soli a za tekutost mýdla zase draselné soli.

Tuhé mýdlo

Obecně lze říci, že tuhé mýdlo používají lidé už po staletí, takže není divu, že je obecně lepší jeho použití.

Mezi výhody tuhých mýdel patří především to, že jsou šetrnější k životnímu prostředí a jsou biologicky odbouratelné. Zároveň jejich obal je převážně z papíru, takže to je také ekologičtější varianta. Co se tedy týká produkce odpadu, tak ať už při jejich používání nebo jejich obal zbytečně nezatěžuje přírodu.

Další výhoda je, že při cestování jsou tuhá mýdla lepším společníkem. Obzvlášť pokud cestujete letadlem, kde je omezený objem tekutin, které s sebou můžete mít na palubě.

Vzhledem k procesu výroby se vyrábí se „za studena“ a tím se v mýdle zachovávají všechny výhody použitých látek a zároveň může být výroba ekologičtější, protože nedochází k takovému spotřebovávání energii jako při zahřívání.

Hlavní nevýhodou je, že některá mýdla mohou při nadměrném používaní dráždit nebo vysoušet pokožku. Dále pro někoho může být s nimi horší manipulace a při jejich používání mohou např. vyklouzávat z ruky. Někomu může také vadit, že tuhá mýdla málo pění.

Zdroj: https://web.picc.co/share/2416470911277

Tekuté mýdlo

Tou bezesporu nejlepší výhodou je manipulace a s tím spojená praktičnost. Přeci jen tekuté mýdlo je v dávkovači, kde stačí jen jednou „pumpnout“ a dávka mýdla je připravena k použití. Dále je mýdlo na pokožce většinou příjemnější, lépe pění a voní.

Nevýhodou je, že tekutá mýdla obsahují tenzidy a díky nim je horší jejich odbouratelnost v přírodě a ty zároveň podporují tvorbu sinic. V mýdlech mohou být použity syntetické vonné látky, které mohou způsobovat alergické reakce a zároveň jsou to právě ony, co jsou v přírodě také hůře odbouratelné.

Zdroj: https://web.picc.co/share/2416655777477

Jaká mýdla používáte vy a zamýšlely jste se někdy nad tím, po kterém mýdle máte lepší pocit čistoty nebo je to pro vás stejný pocit?

Úvodní foto: pixabay.com. Děkujeme za poskytnutí úvodního obrázku zdarma, celý zdroj je pod tímto odkazem


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.